Belçika'da CD&V Partisi, VRT kanalında editör olarak çalışan Veli Yüksel'i milletvekili adayı olarak gösterdi. Yüksel'in 7 haziran'da seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Belçika’nın en büyük partisi Flaman Hıristiyan Demokratlar (CD&V), Veli Yüksel’i Flaman Parlamentosuna milletvekili olarak gönderme kararı aldı. Yüksel, 7 Haziran'da yapılacak olan seçimlerde partinin dördüncü sırasından aday olarak gösterildi. Doğu Flaman bölgesinden en az altı milletvekilinin seçilmesi beklenen listenin dördüncü sırasında bulunan Veli Yüksel’in milletvekilliği kesinleşti. Böylelikle, 124 milletvekilinin bulunduğu Belçika Flaman Parlamentosunda ilk kez bir Türk kökenli milletvekili görev yapacak. Üç yaşında ailesi ile birlikte Belçika’ya gelen Veli Yüksel (28), Gent Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdikten sonra Avrupa Hukuku üzerine mastır yaptı. 1996 da Belçika’nin Flaman Devlet kanalı BRT DE, Editör olarak göreve başlayan Yüksel, daha sonra adi VRT olarak değiştirilen bu kanalda 2000 den Bu yana muhabir olarak çalışıyor.

 

Egitime agirlik

Veli Yüksel Gent Belçika Türk Kültür dergeginde yaptigi açiklamada, milletvekilligi görevine seçildikten sonra istihdam ve egitim konularina agirlik verecegini belirterek, özellikle son iki yilda yabancilar arasinda yuzde 17'ye varan issizlik sayinin azalmasi için projeler üretecegini kaydetti. Belçika�daki yüksek okullarda okuyan yabanci sayisinin yüzde 5�lerin altinda oldugunu, bu oranin son derece düsük oldugunu belirterek, Belçika�da dogup büyüyen yabancilarin sistem içinde eridiklerini kaydetti. Yüksel, yabanci çocuklarin egitime katiliminin çok düsük olmasi ve de basarisizliklarinin ciddi olarak arastirilmasi gerektigini söyledi. Vasifli isçilerin is bulmalarinin daha kolay oldugunu belirten milletvekili adayi, ekonomik krizden en çok yabancilarin etkilendigini, bu nedenle is egitimi konusunda çesitli projeler üretecegini söyledi.

Gent sehrinde artik kartlar yeniden açiliyor.

Özellikle son iki yildir basörtüsü üzerinden yapilan tartismalar siyasi partiler tarafindan yeniden degerlendiriliyor. Bu süreç içersinde belediye meclis üyeleri tarafindan sergilenen tutum yeniden degerlendiriliyor. Gent´te göçmen kökenli vatandaslarin oylarinin hem belediye, hemde parlemento seçimlerinde belirleyici bir etki yapacagi düsünülüyor.

Bu baglamda ilk atak CD&V patisi tarafindan geldi. Bir önceki seçimde Fuat Korkmazer üzerinden bazi guruplar polemikler yaratmisti. Simdi ise Gazeteci  Veli Yüksel´in aday olarak gösterilmesi Gent bölgesinde siyasete renk getirecek gözüküyor.