Türk Kökenli Adaylar Listeleri Renklendirdi

Gösterim: 1720
Belçika´ da 7 Haziran´da yapılacak olan ´Bölge ve Avrupa Parlamentosu´ milletvekili seçimleri için siyasi partiler aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Yapılan çalışmalarda 30 Türk kökenli adayın seçimlere girmesi kesinlik kazandı. En çok adayın Brüksel´de seçime gireceği belirlenirken, Bölge Parlamentoları için aday olacak Türk kökenlilerin sayısı da 27´ye ulaştı. Avrupa Parlamentosu için şu anada siyasi partiler üç Türk kökenliyi aday gösterdiler.
7 Haziran seçimlerine doğru Türk kökenli aday sayısının daha da artacağı ve listelerin renkleneceğini söyleyen Türk kökenli seçmenler, yine aday sayısı çoğalıyor, yine oylarımız bölünecek. Bu durumda Türk kökenli adayların tek seçilme şansı ´ tercihli oylara´ kalıyor´ diyerek, aday sayısının çokluğuna tepki gösteriyor.
CDH(Merkez Hümanist Partisi) listesinden 12. sırada gösterilen Halis Kökten, kendi partisine tepki göstererek, listelerin açıklandığı salonu terk etti.
Kökten;´ Türkler oy deposu olarak görülüyor. Sadece Brüksel seçim bölgesinde çok sayıda Türk kökenli aday gösterildi´ diye tepkisini dile getirdi.
 
Belçika´Da 7 Haziran 2009 Pazar Günü Yapılacak Seçimlere Aday Olan Türklerin Adları Ve Seçim Bölgeleri:

Brüksel Seçim Bölgesi
Emir Kır(3.), Emin Özkara(29),İbrahim Dönmez(55), Hava Ardıçlık(61), Şevket Temiz(Yedek Liste 11.),Sosyalist Parti(PS), Halis Kökten(12), Mahinur Özdemir (21), Necati Urfalı (35), Sait Mola(44), Yalçın Bulduk(56) ve Emel Yıldırım (60), Merkez Hümanist Parti(CDH), Yakup Yurt(5. sıra asil, yedek sıra 2.),Yeşim Koçak(7), Deniz Koçak(48), Pro Brüxelles, Sait Köse(22),Filiz Güles(44),Sadık Köksal(45) Reform Hareketi(MR),Mevlüt Akgüngör(5) Flaman Sosyalist Parti(SP.A),Nuray Doğru(13.) Wallon Yeşiller Partisi(ECOLO)

Gent Seçim Bölgesi
Fatma Pehlivan(3.) Flaman Sosyalist Parti(SP.A), Veli Yüksel(4), Ali Özen(5.Yedek) Hıristiyan Demokrat Partisi(CD&V)

Anvers Seçim Bölgesi
Güler Turan(4),Flaman Sosyalist Partisi(SP.A)

Limburg Bölgesi Seçim Bölgesi
Sevim Murat (4), Hakan Çeliköz( Yedek liste 7) Açık Liberal partisi(Open VLD), Ali Çağlar(Yedek Liste 7.),Hilal Yalçın(Yedek 14.) Hıristiyan Demokrat Parti(CD&V)

Hainaut Seçim Bölgesi
Neşe Açıkgöz(Yedek liste 4.) Merkez Hümanist parti(CDH),Serdar Kılıç(Yedek liste 3.) Sosyalist Parti(PS)

Liege Seçim Bölgesi
Nuray Sağlam(Yedek Liste 7.) Merkez Hümanist Parti(CDH)

Avrupa Parlamentosu Adayları
Selahattin Koçak(4)) Flaman sosyalist parti(SP.A), Meryem Almacı (3.) Flaman yeşiller Partisi(Groen) ,Mustafa Uzun(7.) Hıristiyan Demokrat Parti(CD&V

Comments are now closed for this entry