Yaratılanı Seviyoruz , Yaratandan Ötürü

Gösterim: 1751

7 Haziran Pazar günü Belçika´da yapılacak , Bölge ve Avrupa Parlamentosu seçimleri için geri sayımın başladığı bu günlerde , sizlerle bazı hususları paylaşmak istiyorum.

Bir çok farklı siyasi düşünceye mensup arkadaşımızın katılacağı bu seçim atmosferinde ,söylemlerin , ön plana çıkan argümanların , toplumuzun sorunlarına merhem olacak , ihtiyaçlarini karşılayacak  düzeyde olmadığını görmenin üzüntüsünü yaşıyorum.

İnsanımızın içinde bulunduğu bir çok problem, yıllardan beri üzerine tam manasıyla gidilemediğinden , iyice irdelenmeden yapay  tedbirlerle adeta üstü kapatıldığı için , maalesef şu an kangren halini almış durumdadır.

Sosyal yapı iyice dejenere olmuştur. İnsanlar arası , komşular arası, aileler arası iletişimsizlik öyle bir noktaya geldi ki , bu sadece Belçika için değil  bütün dünyayı tehdit eden sosyal bir problem olmuş durumda.

Artık her evden kavga sesleri yükselmeye başladı. İnsanımız artık tebessüme hasret kalmış durumda. Teknolojinin bu kadar ilerlemesi , insanımızı daha da mutlu etmesi gerekirken maalesef daha da huzursuzlaştırdı. Aileler bir bir dağılıyor.  Boşanmalar öyle arttı ki , bir çok örneğe şahit oldukça , en yakınlarımızın  ayrılmalarını dahi , elimizden bir şey gelmemesi sebebiyle, üzülerek uzaktan seyrediyoruz. Ailelerimizi bu en zor dönemde  desteklemek zorundayız.

Çocuklarımız  elimizden kaymaya başladı. Onlara artık gereği gibi sahip çıkamıyoruz. Anne ve babalar , çocuklarıyla gereken iletişimi kuramıyorlar . Görüştüğümüz  birçok aile  çocukları sebebiyle  , dert yumağı haline gelmiş ve çaresiz durumda. Okulda öğretilen eğitimin yanı sıra, iyi bir terbiye almasının yollarını aramalıyız.

Gençlerimiz ise , iyi bir geleceğe sahip olma yarışının bu denli zor olduğu bir ortamda adeta boğulmamak için bocalıyorlar. Eğitim konusunda gençlerimiz yeterince desteklenmiyor ve hedefine üniversiteyi koymuş gençlerimizin oranı gerçekten çok düşük seviyelerde. Hele hele üniversite  mezunu gençlerin oranının yüzde 10nun çok altında olması kaygı verici bir durum. Gençlerimizi yüksek eğitime yönlendirmek ve bu yolda onları desteklemek  en öncelikli hedefler arasına koyulmalıdır.

Geldiğimiz kültür sebebiyle , inançlarımızdan dolayı,  bizi farklı yerlere koymak,farklı değerlendirmek, farklı sınıflandırmak  ve  bizi tam manasıyla tanımamaktan kaynaklanan hak etmediğimiz önyargıların ve önyargıcıların muhatabı olmak istemiyoruz arık. Biz sevgi medeniyetinin mensuplarıyız ve Yunus Emre nin dediği gibi  Yaratılanı seviyoruz , Yaratandan ötürü .

Sevgi , saygı, kardeşlik ve hoşgörü hedefine yönelik her türlü platformun destekçisi olduğumu bir defa vurgularken , yukarıda saydığım problemlere karşı hazırladığım projeleri , ileriki günlerde sizlerle paylaşacağımı belirtiyor , saygılar sunuyorum.

 

Mahinur  Özdemir

Schaerbeek Belediye meclis üyesi

Comments are now closed for this entry