Belçika Seçime 6 Gün Kala

Gösterim: 2128

Avrupa Parlementosu seçimleri’nin yapilacagi 7 Haziran 2009 Tarihinde ayni zaman da Belçika bölge Parlementosu seçimlerininde yapilacak olmasi ülkeyi ayri bir seçim atfosferiyle sardi.
Özellikle hemen hemen bütün Partilerin Listelerinde bir Türk aday görebilirsiniz.Baskent Brükselin
Türk Mahallelerinde ki esnaflarin vitrinlerini Adaylarin Afisleri Süslüyor,bu o kadar çok abartildi ki Türkiyedeki seçim atfosferi sanki belçikaya geldi.Evlerin balkonlari,pencereleri adaylarin boy boy afisleri ile donatildi.

Schaeerbeek te bir Afis Panosu

Evere de bir Afis panosu

 

Türklerin ikamet etmedigi yerlesim birimlerinde ise halk seçimleri umursamiyor bile,Kanunen oy kullanma mecburiyeti olmasa kimse oy kullanmaya bile gitmek istemiyor. Belediyenin seçim süresince afislerini asabilmeleri için olusturdugu ilan panolarina adaylar afislerini asmis durumdalar.
Daha önceleri hiç bir sivil toplum kuruluslarinin düzenledigi organizasyonlarda görmedigimiz kisiler seçim zamaninda Partilerin seçilemeyecek siralarina serpistirilmisler.Sansli olabilecek Adaylarda bu sekilde Oylarin bölünmesi ile sanslarini yitiriyorlar.
Baskent Brükselde  Türk özellikle de Emirdag’li Hemsehrilerimizde bu seçim yarisinda yerlerini aldilar.
PS listesinden Brüksel Hükümeti Tarihi Anitlar ve Temizlikten sorumlu Bakan Emir KIR 3.Sirada ve çok avantajli.Geçtigimiz yillardaki oy oranini artirip Hükümette ve Partide Üst düzeyde görev almak için çalisiyor.
PS listelerinden29 .sirada  yine aday olan bir diger  Emirdagli Emin Özkara geçmisteki hizmetlerinin devami için oy istiyor.Kendisi seçildigi günden sonra pek ortalarda gözükmedigi için elestiriliyor.
Reformcu Liberaller MR Listesinin 22.sirasinda kendisine yer bulan Schaaerbeek Belediye Baskan Yardimcisi Sait KÖSE Belediyede kazandigi politik deneyimlerini artik Parlementoda sürdürmek niyetinde.
Yine Ayni Partiden 45.siradan Aday Olan Sadik KÖKSAL  Tercihli Oylarla üst siralarda yer alip parlementoya girebilecegini hesapliyor.
CDH  12.sirada Halis KÖKTEN  siraladaki yerinin kendisi için avantaj oldugunu düsünüyor.
Ayni partiden Basörtülü aday Mahinur ÖZDEMIR 21.sirada,Necati URFALI 35.Sirada,Sait MOLA 44.Sirada, Yalçin BULDUK  56. sirada.
Belçika seçim sistemine gore adaylarin siralamalari Partilerinin aldiklari oy yüzdesine gore havuzdan gelen oylarin yani sira tercihli alacaklari oy oranina gore belirleniyor.Yukarda saydigimiz Türk Aday arkadaslarimizin her birisinin seçilebilmeleri için ayri ayri partilerinin çikartacagi milletvekili sayisi siralamasina girebilmeleri için tercihli en az 4000 Oy almalari gerekiyor.
Tüm adaylarimiza seçimlerde  basarilar dileriz.

Comments are now closed for this entry