Numara Taşınabilirliği Özgürlüğü 9 Kasım 2008'de Başlıyor

Gösterim: 2988
Teknoloji

Numara taşınabilirliğinin uygulanmakta olduğu pek çok ülkede, abonelerine eksiksiz altyapı ve teknik destek hizmeti veren Telefon Şirketleri, bu konudaki deneyim, bilgi ve birikimini Türkiye'deki abonelerinin hizmetine sunuyor. Telefon Şirketleri, yenilikçi ürün yelpazesi, kaliteli hizmetleri ve çok seçenekli tarifeleri ile numarasını değiştirmeden operatörünü değiştirmek isteyen kullanıcılar için en ideal seçim olacak.

Numara taşınabilirliği nedir?

      Numara taşınabilirliği, cep telefonu numaranızı değiştirmeden istediğiniz operatöre geçme özgürlüğüdür. Yani bundan böyle operatörünüzü değiştirdiğinizde, numaranız 10 hane olarak tümüyle aynı kalacak.

Numara taşınabilirliğinin avantajları neler?

      Günümüzde pek çok cep telefonu kullanıcısı, numarasının değişmesini istemediği için, operatöründen memnun olmasa bile başka bir operatöre geçmekte zorlanıyor. İkinci bir hat aldığında ise yeni maliyetlere katlanmak zorunda kalıyor. Aynı şekilde pek çok şirket de, telefon faturaları yüksek gelse bile, iş ortaklarına dağıttığı numaranın değişmesinden çekindiği için, operatörünü değiştirmiyor.

     Telefon Şirketleri  numara taşınabilirliği tüm bu dezavantajları ortadan kaldırıyor, kullanıcıya özgürlük sunuyor.

Numara taşınabilirliği sayesinde artık,

          o Cep telefonu kullanıcısı operatörünü değiştirse bile numara değişmeyecek.

          o Kullanıcı, herhangi bir operatöre bağlı olmayacak. Kendisine en uygun tarifeyi ve paketleri özgürce seçebilecek.

          o Numaram değişecek, dostlarım veya müşterilerim bana erişemeyecek kaygısı ortadan kalkacak.

          o İşyerleri artık operatör değiştirince kartvizitlerini, tanıtım panolarını veya reklamlarını değiştirmek zorunda kalmayacak.

          o Sektörde operatörler arasında eşit koşullarda gerçek rekabetin önü açılacak, böylece daha cazip ürünler ve daha uygun fiyatlar sunulacak.

 Numaramı değiştirmeden bir operatörden diğer operatöre nasıl geçeceğim?

           o İstediğiniz Telefon Şirketi bayilerine kimliğinizle giderek talebinizi bildirmeniz yeterli. Numara taşıma işlemi, bu talebi ilettiğiniz anda başlıyor.

          o Talebinizi operatörler arasında bilgi alışverişinde kullanılan Merkezi Referans Veri Tabanı'na (MRVT) en geç 2 gün içinde iletiyor. Ayrılmak istediğiniz operatör de geçiş için onay yanıtını en geç 2 gün içinde MRVT'ye iletiyor. Onay yanıtının verilmesiyle en geç 2 gün içinde numaranız taşınıyor. Böylelikle numara taşıma işleminiz en geç 6 günde tamamlanıyor. Siz bu süre boyunca telefonunuzu kullanmaya devam ediyorsunuz.

Aradığım kişinin farklı bir operatörde olduğunu nasıl anlayacağım?

9 Kasım itibariyle telefon şirketleri buna çözüm araştırıyor. Büyük bir ihtimalle telefon aramalarında ki duyduğunuz çalma sesinin farklılığından bileceksiniz. İkinci bir şık ise telefon operatörleri artık şebeke içi ve şebeke dışı ayrımı yapmadan tarife hazırlayacak. Bu sayede oluşan rekabet halkımıza yarayacak.

Add comment