Danisma Kurulu Toplantısı emirdag.com.tr

Emirdağ ilçesinde 25 Haziran 2008 Çarşamba günü saat 09,00’da Anadolu Öğretmen Lisesi toplantı salonunda Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş başkanlığında İl Genel Meclisi Üyesi Yusuf Demir, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü ve okul müdürlerinin katılımı ile Eğitim Bölgesi Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş yaptı.Taş yapmış olduğu konuşmada; ” Eğitim Bölgesi Danışma Kurulu Toplantısı yılda üç defa yapılmakta olup yapılan bu toplantılara eğitimin dışında olan Sivil toplum kuruluşları,Meslek Odaları ve Dernek yöneticileri davet edilmektedir.

Emirdağ ilçemizde bizlerin tespit ettiği en büyük sorun Ortaöğrenim öğrencilerinin kalabileceği resmi bir Devlet Yurdumuzun olmayışıdır. İlçemizde Anadolu Öğretmen, Anadolu Lisesi,Sağlık Meslek Lisesi gibi sınavla öğrenci alan okullarımız olmasına rağmen bu okullara ilçemiz dışından gelerek okumak isteyen öğrencilere ait yurdun olmayışı ciddi bir sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Diğer bir sorunumuzda, Perihan Kemal Cuna Pansiyonlu İlköğretim Yatılı Okulu okulumuzun yatılı kısmına öğrenci alınmasında yaşıyoruz.Bu okulumuzun yurduna sadece erkek öğrenciler alındığı için kız öğrenciler taşınmak zorunda kalıyor.Aynı ailenin erkek çocukları yatılıya alınırken,Kız öğrencilerin taşınması aileleri ve bizleri sıkıntıya sokmaktadır.Bu durumunda çözüme kavuşturulmasında fayda vardır.

İlçemiz genelinde okul öncesi eğitimde istenilen hedeflere ulaşılmıştır.Okullarımızın fiziki yapı olarak hemen hepsinde tadilat ve onarımlar yapılmıştır.

Bizlere düşen el birliği içerisinde eğitimde kaliteyi artırmak olmalıdır”dedi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Köycü söz alarak yapmış olduğu konuşmada;”İlçemizde iş imkanları sınırlıdır.İlçemiz ekonomisini ayakta tutan etmenlerden birisi olan Tabur un ilçemizden gidecek olması ciddi sıkıntı olacaktır.Mevcut Meslek Yüksek Okulundaki öğrenci kapasitesinin artırılması içinde öğrenci yurtlarına ihtiyaç vardır.Devlet yurdu yetersiz geldiği için iş adamlarımıza büyük görev düşmektedir.İlçemizde Özel yurtların yapılması ile öğrenci sayısı artacaktır”dedi.

Toplandı da  başka söz alan olmadığı için İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş toplantıya katılanlara teşekkür ederek toplandı bitirildi.