Obeziteye Hayır yarışması

Gösterim: 2416
Mithatpaşa İlköğretim Okulu

Sağlıklı beslenme ve obezitenin önlenmesi konusunda harekete geçen Sağlık Bakanlığı işe okullardan başladı. 7.sınıf öğrencileri arasında okullar arası "Dengeli Beslenme" isimli yarışma düzenledi.  Yarışma 17 Kasım Pazartesi Günü Çınar Düğün Salonunda yapıldı.

Yarışmaya İlçemizde bulunan tüm ilköğretim okulları katıldı. Kıyasıya bir mücadeleye sahne olan ilk etap sonunda Emirdağ Mithat Paşa İlköğretim Okulu finale kaldı. Önümüzdeki günlerde Afyonkarahisar merkezde  düzenlenecek "Obeziteye Hayır" yarışmasında Emirdağı temsil edeceği bildirildi. Afyonkarahisarda da başarı elde öğrencilere Sağlık Bakanlığınca notebook hediye edilecek.

"Dengeli Beslenme" yarışması öncesinde öğrencilere uzmanlar tarafından yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı süt içilmesi, şişmanlıktan korunma yöntemleriyle ilgili konularda açıklamalarda bulundu. Uzmanlar, halk arasında şişmanlık olarak bilinen obezitenin vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu anlattı. Uzmanlar ayrıca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezitenin toplum sağlığını tehdit eder bir hale gelmesinden duydukları kaygıları dile getirerek gelecek için çok büyük riskler teşkil eden obeziteye özellikle öğrencilerin dikkat etmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Birçok sağlık problemine zemin hazırlayan obezitenin insan ömrünü kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olduğuna dikkat çeken uzmanlar obezitenin solunum güçlüğü başta olmak üzere şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, karaciğerin yağlanması, kolestrol gibi bir çok hastalığın oluşmasında önemli faktör oluşturduğuna değindi.

Comments are now closed for this entry