Emirdağda Etkinlik Yok

Gösterim: 2081

Evet, yıllardır ilçemizin kanayan yarasıdır. Bir tayini olan öğretmen, doktor, bir devlet memurundan hep duyarız “ Murat ŞahbazEmirdağ’da etkinlik yok sıkılıyoruz.”Nitekim öyledir de etkinlik yönünden ilçemiz zayıftır. Tiyatromuz yoktur. Sürekli seminer ve konferanslar yapılmaz.

Peki ya olanlara katılım nasıl?

Maalesef neredeyse yok.  Peki ya neden? Büyük bir ihtimalle alışkanlıklardan kaynaklanıyor. Çünkü bir kahvede oturmak, ya da evinde televizyon seyretmek daha kolay geliyor. Ama sen şikâyet ediyordun etkinlik yok diye, ne oldu şimdi?

Bu bağlamda Milli Eğitim camiası da pasif kalıyor. Çünkü en çok şikâyet öğretmenlerden geliyor. En çok da etkinlik oldu mu da katılmayalım zihniyeti var. Bize iş verilirse bir şekilde kaytaralım. Bir etkinlik varsa da katılmayalım. Çünkü evde oturmak, local ve kahvehanelerde gecen vakit daha değerli!

Yani çocukluktan gelen bir durum, zira okula başlayan öğrencilerimizin önüne her zaman bir sınav ve hedef var. Yüksel Önaçan’ın da dediği gibi yarış tayları gibi bir sınavdan bir sınava koşuyorlar.  Üniversite bitip de göreve başlayınca oh be kurtuldum. Artık maaşımı alıyım etliye sütlüye karışmayayım.  Birim amirimle de iyi geçinip gideyim.  Bu kazanımlar acısından bir bakış, kurtluş. Birde öğrencinin başka bir boyutu var ki onlar da amaçsız bir şekilde okula gelir giderler. Tek amaçları mecburi eğitimini tamamlayıp kahvehanelerde zamanını geçirmek. Can sıkıntısından başkalarına zarar vermek, kısaca kayıp insanlarımız. 

Yine boyut etkinlik etrafına dönüp geliyor. Bu da öğrencilik yıllarından etkinliklere, tiyatro seminer, spor ve şiir günlerine katılımla olur. İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet YILDIRIM “ Gençleri gelişimleri gereği en zirvede olan beyin ve yürek gücünü şiddete yöneltmek yerine, başarıya, kalkınmaya güzel yarınlara yöneltilmesi gerekiyor” dediği gibi şiddetten başıboşluktan öğrencilerimizi kurtarmak için yönlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu nedenle okullarımız yıl da bir sefer yapılan zoraki etkinlikler mutlaka artırılmalı. Her okulun her yıl bir tiyatro hazırlayarak bütün okul ve kurumlara gösteride bulunmalı. Başarılı okullara Milli eğitim ve kaymakamlık tarafından ödüller verilmeli. Bundan sonra okullarımızda mutlak başarı ve düzen gelecektir.

Geçtiğimiz günlerde bir konferanslar verildi.  Konuşmacı olarak Halit Ertuğrul katıldı. 30 yıllık eğitimci akademisyen bir yazar. Katılım oldukça azdı.  Birikimlerinden ve tecrübelerinden bahsetti. 2 türlü bakış acısı vardı toplantıya, birisi “eğitim ve verilen bilgiler” diğeri ise “haremlik selamlık bir toplantı”  Aynı Şekilde 11 Kasımda Şükrü Mola İlköğretim okulunun yaptığı etkinlik Ankara Kültür tiyatrosunun sergilediği “Vatan Sağolsun” oyununa da yeterli katılım olmadı. Bu tür etkinlilerin ve katılımların artması dileklerimizle…

Comments are now closed for this entry