Egenin Folklorü Sadece Zeybek Değildir

Gösterim: 2582

Afyonkarahisar’da 14–15 Şubat 2009 tarihinde yapılan folklor yarışmasında birinci olan ekipler 06 Mart 2009 Cuma günü başlayıp,08 Mart 2009 Pazar günü Kütahya ilinde yapılan bölgeler arası yarışmada başarı ile temsil ettiler.

07 Mart 2009 Cumartesi yapılan yarışmalara Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım, Müdür Yardımcısı Emin Ekici, Şube Müdürü Rıfat Eksik, Kütahya ilinde yaşayan Afyonkarahisar’lılarda katıldı.

07–08 Mart 2009 tarihinde Kütahya ilinde yapılan Folklor yarışmasında Afyonkarahisar ilini Stilize Dalında;”Salim Pancar İ.Ö.O.Sultandağı Dr. Halil İbrahim Özsoy S.M.Lisesi ve Bolvadin Halk Eğitim Merkezi temsil ederken, Geleneksel dalda;”Salim Pancar İ.Ö.O.Emirdağ Aziziye İ.Ö.O.Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi ve Bolvadin Halk Eğitim Merkezi başarı ile temsil etti.

Zeybek oyunların ağırlıkta olduğu yarışmalar hayli çekişmeli geçti.

Yarışmaya katılan ekiplerin çoğunluğu erkeklerden oluşurken, bayanların temsil ettiği tek ekip Emirdağ ekibiydi. Kaşık oyunu oynayan da Uşak ve Afyonkarahisar ekibiydi.

Zeybek oynamayanların şansı çok az oldu.

Geleneksel dalda yarışan Emirdağ ekipleri jüri’ye oyunlarını ve giysilerini tanıtmakta zorlandı. Yarışma sonunda Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi ekibi ve Aziziye İlköğretim Okulu ekibi sonuca itiraz ederek “Ege’nin folklorü Sadece Zeybek Değildir” dedi.

Yarışmada birinci olan ekiplere plaket, diğerlerine katılım belgesi verildi.

Yarışmada en büyük destek Kütahya'da yaşayan Emirdağ'lılar,Sultandağı ve Bolvadin ekiplerinden geldi.

Comments are now closed for this entry