Öğretmen okullarının 161. Kuruluş yıldönümü kutlandı

Gösterim: 2965
ogretmenokull(2).jpg

ilçemizde Öğretmen okullarının kuruluşunun 161.yıldönümü kutlanıldı.

16 Mart 2009 Pazartesi günü saat 10,30’da Anadolu Öğretmen Lisesi konferans salonunda yapılan kutlamaya Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney,Emirdağ Beldiye Başkanı Lütfi İhsan Dağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunu takiben İstiklal marşımızın söylenmesi ile başlayan programın açılış konuşmasını Emirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Mehmet Akın Arı yaptı. Konuşmasında;”

      Dünyanın her yerinde, eğitim olgusunun vazgeçilmez unsuru olarak kabul edilen, öğretmenlerimiz için büyük anlam taşıyan bir günü ;  “Öğretmen Okullarının 161’inci Kuruluş Yıl Dönümü” nü birlikte kutlamanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

       Geçmişi Darülmuallimin’ e dayanan ve günümüze kadar çeşitli adlar altında faaliyet gösteren öğretmen okulları;

      *Meslekî birikim ve heyecanın kazandırıldığı,

      *Birlik ve beraberlik duygularının gönüllere nakış, nakış işlendiği,

      *Körpe beyinlerin, yurt ve insan sevgisiyle şekillendirildiği,

       *Sadece öğretmenlerin değil, geçmişte yaşanan yokluk dönemlerinin olumsuz şartlarına bağlı olarak, ülkenin uzak bir köşesinde kaybolup gidecek binlerce yeteneğin; şair, yazar, sanatçı, bilim adamı, kısaca birer aydın olarak insanlığa kazandırıldığı eğitim yuvaları olarak, önemli ve toplumsal bir görevi yerine getirmiştir. Öğretmen yetiştirmek tarihimizde çok önemli bir misyondur.  Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden ilerlemesinde, çok önemli bir görev üstlenmiş olan öğretmenlerimizin, tarihî gelişim içerisinde çeşitli kaynaklardan yetiştirildikleri ve sadece öğretmen yetiştirme amacına yönelik ilk kurumun Dârülmuallimîn adıyla 16 Mart 1848’de faaliyete geçtiği bilinmektedir.

        Şehir ve kasabaların öğretmenleri "Dârülmuallimin" denilen okullarda yetiştirilirken, kırsal bölgelere öğretmen yetiştirme için Cumhuriyet döneminde "Köy Eğitmenleri" ve "Köy Enstitüleri" gibi orijinal çözümleri de bulmuş ve başarıyla uygulamıştır.

        Günün şartlarına göre kendini geliştiren ve yenileyen öğretmen okulları geçmişe göre teknoloji ve bilgi bakımından daha donanımlı olarak Anadolu Öğretmen Lisesi adı altında günümüzde hizmetini sürdürmektedir.

         Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde, Emirdağ Anadolu Öğretmen Lise olarak, öğrencilerimizi; Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, vatanını, milletini, bayrağını seven, milli ve manevi değerlerine saygılı birer öğretmen adayı olarak yetiştirme gayreti içindeyiz.

         Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, öderimiz Atatürk şu veciz sözleriyle öğretmen ordusunun önemini açıkça vurgulamıştır. ‘’Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür diye sorarlarsa ; Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir. Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğumuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.”

         Başöğretmen Atatürk’ün 24 Mart 1923’te öğretmenlere hitaben söylediği bu sözler, gerçek anlamda 161. kuruluş yıl dönümü kutladığımız Öğretmen Okullarının var oluş amacını açıklaması bakımından önemlidir.

         Bu denli onurlu ve önemli bir görevi üstlenmiş olan bütün öğretmen ve öğretmen adaylarının bu anlamlı gününü kutluyor, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş olan tüm eğitimcileri rahmet ve saygıyla anıyor, katılımlarınızla bizleri onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum”dedi.

Konuşmadan sonra Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey’in kutlama mesajı okundu.Balıbey mesajında;” Öğretmen okullarının 161.kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Öğretmen adaylarına öğretmenlik ruh ve heyecanını vermek, öğretmenler arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirmek, öğretmen yetiştiren kurumların toplumdaki rol ve öneminin daha iyi anlaşılmasına vesile olmak amacıyla her 16 Mart’ta çeşitli etkinlikler Bakanlığımızca gerçekleştirilmektedir. İlk öğretmen okulumuz, 16 Mart 1848 ‘de İstanbul’da açılmış olup, o tarihten itibaren de günümüze, bu kurumlar değişik isimlerle ulaşmıştır. Bir buçuk asırlık bir geçmişe sahip olan bu kurumlarımız öğretmen yetiştirmenin yanında birçok bilim adamı, sanatçı, siyasetçi yetiştirmiş ve bu yolla bilim ve aklın ışığında çağdaş bir millet olma yolundaki çabalarımıza öncülük etmiştir.

 

          Değerli öğretmenler, sevgili öğretmen adayları,

 

          Öğretmenlik saygın ve kutsal bir meslektir. Öğretmenlik liderlik özelliği taşımakta ve milletlerin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasında bu rolüyle en önemli yeri tutmaktadır. Bu sebeple her 16 Mart öğretmene minnet ve şükran duygularının tekrarlandığı, öğretmen adaylarının mesleki heyecanlarının tazelendiği, öğretmen yetiştirmede yeni yaklaşım ve anlayışların tartışmaya açıldığı önemli bir gün haline getirilmiştir.

 ogretmenokull.jpg

          Başöğretmen Atatürk, milletimizi çağdaş milletler seviyesine ulaştırmak idealini taşırken bu idealin öğretmenler tarafından gerçekleştirileceğini şu sözlerle ortaya koymuştur: “Yeni nesli Cumhuriyetimizin fedakar öğretmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır, eserin değeri sizin ustalığınız ve fedakarlığınızın derecesi ile orantılı olacaktır. Bu hedefi gerçekleştirmek için içinde yaşadığımız toplumun maddi ve manevi şartları ne olursa olsun yılmayacağınızı, büyük bir azimle çalışacağınızı, milletimizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracağınızı biliyorum ve bu yolda gerekli gayreti göstereceğinizden eminim.” düşüncesiyle bize yeni hedefi göstermiştir.

 

          Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş olan bütün öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, nice 16 Mart’ları birlik beraberlik içerisinde kutlamanızı temenni ediyorum”dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik kutlama mesajında;” Büyük bir emanetin yüce emellerle birleştiği ve büyük başarılarla süslendiğine tanık olduğumuz 161. yıldönümümüzde başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş, yıllarını bu mesleğe adayıp emekli olmuş tüm öğretmenlerimizle şu an görevi başında olan tüm meslektaşlarımızın ve içi öğretmen olma aşkıyla dolu tüm öğretmen adaylarımızın bu anlamlı gününü kutluyor saygılar sunuyorum”dedi.

Öğrenci şiirlerinden sonra 16 Mart oratoryosu sunuldu.

Slayt gösterisini takiben hazırlanan mini konserle program tamamlandı.

Comments are now closed for this entry