Emirdağ ilçesi Şükrü Mola İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen “Anneler Günü “ programı coşkuyla kutlandı. Şükrü Mola İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen “ Anneler Günü “ kutlama programına ilçe Kaymakamı Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Cengiz Pala, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Karaduman, Okul Müdürleri, öğrenci velileri, öğrenciler ile birlikte kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Program sunuculuğunu Sınıf Öğretmeni Hüseyin Sağ’ın yaptığı kutlama günü 10 Mayıs 2009 Pazar günü saat 14.00 da başlayan kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı.

Daha sonra Okul Müdürü Metin Sağlam günün anlam ve öneminin belirten bir konuşma yaptı. Sağlam konuşmasında “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Daire Amirleri, Değerli Misafirler hazırlamış olduğumuz “Anneler Günü “ programımıza hoş geldiniz. Bilindiği gibi Mayıs ayının ikinci Pazar günü, bütün dünyada Anneler Günü olarak kutlanır. İlk kez 1908 yılında Amerika’da kutlanan Anneler Günü, ülkemizde 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Her annenin, kendi yavrusunu canından çok sevdiğini söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Karnında dokuz ay taşıdığı, süt verip altını temizlediği, her türlü bakımını yapıp, başucunda uykusuz geceler geçirdiği yavrusunu her anne hiç karşılık beklemeden sever. Anne sevgisinin gücünü açıklayan bir öykü anlatmak istiyorum:

Bir zamanlar bir genç, kötü kalpli bir kızı sevmiş ve onunla evlenmek istemiş. Ancak kız, korkunç bir şart ileri sürerek “Senin sevgini ölçmek istiyorum.” Demiş. “Bakalım beni gerçekten seviyor musun? Bunun için de köpeğime yedirmek için, bana annenin kalbini getireceksin!” Delikanlı, tüyler ürperten bu teklif karşısında uzun bir tereddüt geçirmiş. Sonunda kızın istediğini yerine getirerek annesini öldürmüş. Çıkardığı kalbini bir mendile koyup kızın evine doğru yönelmiş. Hızla giderken ayağı bir taşa takılmış. Mendile sarılı kalp bir tarafa, kendisi de bir tarafa düşmüş. Canı acıdığı için, ağzından ister istemez “Ah anacığım!” sözleri dökülmüş. Annesinin tozlara bulanan ve hâlâ soğumamı olan kalbinden, o an bir ses yükselmiş; “Canım yavrum, bir yerin acıdı mı?” Aslında her günün Anneler Günü olması gerekir. Annelerimiz bizim en değerli varlıklarımızdır. En değerli varlıklara nasıl davranılması gerekiyorsa annelerimize de öyle davranmalıyız. Sadece Anneler Gününde değil, onların gönüllerini alacak hediyeleri her zaman vermeliyiz.  Bu günün hazırlanmasında emeği geçen öğretmen arkadaşlarıma, okul aile birliği üyelerine, değerli velilerimize ve öğrencilerimize teşekkürü borç bilirim. Hepinize, anne sevgisi ile dopdolu bir ömür diliyorum” dedi.

Programda Anneler ile ilgili şiirler okunup türküler söylendi. Daha sonra Anasınıfı öğrencilerinin gösterileri sunuldu. Miniklerin gösterileri seyirciler tarafından beğeniyle izlenildi. Diğer bir gösteride Halk oyunlarının oyunları idi Miniklerin gösterileri kadar Halk oyunlarının gösterileri de takdir topladı. Program ikram ile devam etti. Son olaraktan çekiliş yapılıp Annelere hediyeleri verildi. Okul tarafından İlköğretim Okulları arasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri ilçe Kaymakamı Zekeriya Güney ve Belediye Başkanı Cengiz Pala tarafından verildi. Davetliler programdan memnun olarak ayrıldılar.