İstanbul’a Emirdağ’ı Tanıttılar

Gösterim: 2489

İstanbul da Afyonkarahisarlı Sanayici ve İş adamları derneği Afsiad ve Egeliler Birliğince düzenlenen “Afyonkarahisar Tanıtım Haftası” İstanbul Taksim Metrosu Sergi alanında başladı.

Afyonkarahisar’ın sucuk, lokum Kızılay Maden suyu, mermer, termal kaplılacaları, kilimleri, yöresel giysileriyle tanıtıldığı haftada ilçemizde Emirdağ Belediyesi tarafından organize edilerek İstanbul’a gönderilen Topak ev, yöresel sanatçılarımız Aşık Yoksul Derviş, Fakı Edeer ve Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi Halk Oyunları ile Emirdağ’ı İstanbullulara tanıttılar.

Program sırasına göre ilçelerin tanıtımında Pazartesi ve Salı günü Emirdağ’a ayrıldı.

Programı izlemek üzere hareket eden ilçe kaymakamımız Zekeriya Güney ve Belediye Başkanımız Cengiz Pala da ekibimizin yanında oldular.

Pazartesi günü açılış konuşmalarının ardından gösterilere geçildi. Ali Çetinkaya Kız Meslek Lisesi defile gösterisi yaptıktan sonra Türk folklor kurumu halk oyunları gösterileri Afyon Dinar yöresel oyunlarını oynadılar.

İlçemizin gösteri sırasında ise Aşık Yoksul Derviş, Fakı Edeer Emirdağ yöresi derlemeleri ile büyük alkış aldı. Emirdağ Gülsüm Hatun Sağlık Meslek Lisesi halk oyunları ekibi ise oynadıkları yöresel oyunlarla izleyenleri İstanbulluları hayran bıraktı.

Salı günü ise ilçe kaymakamımız Zekeriya Güney ve Belediye Başkanımız Cengiz Pala’nın katılımıyla ekibimize hem moral hem neşe verdi. Salı günü akşam sergi salonunda program bittikten sonra morali yerinde olan folklor ekibimiz, İstanbul Taksim meydanına çıkarak İstanbulluları hayranlıkla izlediği gösterilerini tekrarladılar.

Yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre böyle bir organizasyonun Emirdağ’ımızın tanıtımı acısından genelde iyi geçtiği fakat organizasyonda ufak tefek aksamaların olduğu ileriki yıllarda yapılacak olan tanıtımlara tecrübe olduğunu belirttiler. Ekibimize gece gündüz demeden sürekli yanımızda olmaya çalışan görevini istanbul da noter olarak sürdürmekte olan A.Kadir Süllüoğlu'na ve Belçika ve İstanbulda iş yerleri olan gece saat 2'ye kadar ekibizin yanından ayrılmayıp sorunlarla ilgilenen Ömer Şen'e sonsuz teşekkür ediyoruz.

 

Comments are now closed for this entry