Çevre Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıldı

Gösterim: 1723

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ve Emirdağ Belediyesi tarafından organize edilen, Emirdağ İlköğretim Okulu tarafından hazırlanan kutlama programı düzenlenen etkinliklerle gün boyu devam etti.

İlk program saat 09,30’da Emirdağ Anadolu Öğretmen Lisesi konferans salonunda yapıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sağlık Grup Başkanlığından Ahmet Erten yaptı. Erten yapmış olduğu konuşmada;”1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş milletler çevre konferansında alınan kararla,5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının 2.haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma haftası olarak kutlamaktayız” dedi.

Hollanda Haarlem şehri ile yürütülen ortak projeler kapsamında ilçemize gelen Hollanda'lı misafirler yapmış oldukları konuşmalarında ortak yürütülen projelerin öneminden bahsettiler.

     Öğrenciler tarafından günün anlam ve önemi ilgili okunan şiir ve yazılardan sonra Afyon Kocatepe Üniversitesi Tiyatro Topluluğunun “Tertemiz Çevre” adlı oyunu sahnelendi. Tiyatro oyunundan sonra ilçe genelindeki öğrenciler arasında Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen programa Perihan Kemal Çuna Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda devam edildi.

Burada günün anlam ve önemi ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Cengiz Pala yapmış olduğu konuşmasında;”Çevre, bütün insanların sorumlu olduğu hayati bir alandır. Biz çevreye çok önem veriyoruz. Gelecek nesillere, yaşanabilir bir Emirdağ bırakmamız gerekir. Yerel yönetimler olarak bu konuda ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Su kaynaklarının israf edilmemesini önlemek için ilçemizde akıllı saat uygulamasına geçmeyi düşünüyoruz. Çay derenin ıslah edilmesinde önemli mesafeler aldık. Şehitler ormanı ve mesire yeri çalışmalarımız devam etmektedir.

Katı atık dönüşüm projemizin tamamlanması çevremizi korumaya yönelik önemli bir adım olacaktır. Tıbbi atık geri dönüşüm projemiz içinde çalışmalarımız başladı. İlçemizdeki çöp toplama konteynırlarını kaldırıp Avrupa standartlarında çöp toplama sistemi kuracağız.

Bu önemli günün bu seneki sloganı ”Gezegenimizin Size İhtiyacı Var” olarak belirlendi.

Bende Emirdağ’ımızın sizlere ihtiyacı var diyor ve hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

Okul bahçesinde Emirdağ Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu folklor ekibinin gösterilerinden sonra tüm katılımcılara pilav ve ayran ikram edilerek buradaki program tamamlandı.

Comments are now closed for this entry