Boynuyoğunlu Aşireti 3. Yayla Şenliği

Gösterim: 6705

Türkiye’nin farkı bölgelerini yerleşim yeri seçen Boynuyopunlu Aşiretinin büyük bir Bölümü de Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi köylerine 1800’li yıllarda yerleşmişlerdir.  Bu gün Emirdağ’a ait Beyköy, Sığracık, Alibeyce, Bağlıca, Gözeli, Kırkpınar, Gökçeyaka, Kılıçlı Kavlaklı, Tepeköy, Gedikevi, Burunarkaç, ve şu an Eskişehir Çiftelere Bağlı Sarıkavak, Arslanlı, kadıkuyusu, Dikilikaya köylerde yaşayan halk Boyunluoğlu aşiretindendir. Bu köylerin ortak Samanlı yaylası, Afyonkarahisar Bayat ilçesi sınırlardındadır.

7 Haziran 2009 Pazar günü 3. Boyunluyoğunlu Aşireti Yayla şenliği Samanlı yaylasında kutlandı. 15 Köyün halkının katılımın yanı sıra köylülerini yalnız bırakmayarak Çifteler Belediye Başkanı Metin Özen deşenliğe katılanlar arasındaydı. Organizasyonunu 15 köyün muhtarı ile beraber Sığracık köyünden Bekir Erdoğan, Ercan Karaaslan ve Bağlıca köyünden Sinan Sapmaz hazırladığı şenliğe her yıl olduğu gibi katılım yüksekti.

Sabah saat 9.00 da başlayan şenlik akşamüstüne kadar şiirler okundu, şarklılar türküler söylendi, yayla üzerine duygu yüklü konuşmalar yapıldı. Dualar edildi. Çocuklar çuval ve halat çekme yarışlarıyla terledi. Katılan çocuklar çikolata ve kitapla ödüllendirildi.

Bu program meltem tv de 14 Haziran Pazar günü saat 11.00 de yayınlanacağı belirtildi.

 

 

Comments are now closed for this entry