Bacı Sultan Ölüm Yıldönümü Etkinliklerle Anıldı

Gösterim: 2842

1965 yılı 30 Temmuzda vefat eden Bacı Sultan anıldı. Her yıl olduğu gibi bu yılda 30 Temmuz Perşembe günü Bacı Sultan’ın ölüm yıldönümü etkinliklerle anılır. Emirdağ’a Bağlı Karacalar Köyünde yapılan anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programa Brüksel Devlet Bakanı Emir Kır, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Ali Altuntaş, Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Emirdağ Kaymakamına vekili Bolvadin Kaymakamı Y.Fatih Kadiroğlu, Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Karacalar Köyü Muhtarı Nurettin Şahbaz ve  çok sayıda da halk katıldı.

Yurt dışından gelenlerin çoğunluk oluşturduğu etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bacı Sultan’ı anma etkinliklerine katılan Hasan Hüseyin Şahbaz etkinliğe gelenlere öğütler verdi. Etkinlikler içerisinde Âşık Yoksul Derviş sözleri ile gelenleri selamladı Hoşgeldiniz dedi.  

Bacı Sultan’ı anma etkinlikleri çerçevesinde kısa bir konuşma yapan Hasan Hüseyin Şahbaz programa gelen vatandaşlara öğütler verdi. Konuşmasının başında Kuran-ı Kerim’den bir bölüm okudu ve ölümün muhakkak olduğuna değindi. Hasan Hüseyin Şahbaz “Hiç kimse genç kalmayacak hiç kimse dinç kalmayacak herkes ölümü tadacak. Bununla ilgili Hz. Muhammet ’Hiç ölmeyecek gibi dünyaya sarılın hemen bugün bu saat ölecekmiş gibi Ahiret için çalışın’ buyuruyor. Yani teraziyi dengelememiz lazım. Bacı Sultan şöyle derdi: ’İnsanların geldiği yer bellidir ama gideceği yer belli değildir. İnsan nasıl ölecek nerede ölecek cenazesi nerede kalacak nereden kaldırılacak belli değildir’ der. Onun için sevgili kardeşlerim insanoğlunun daima ölümü hatırlaması gerekir” dedi.

Anma etkinlikleri gece geç saatlere  kadar sürdü.

Comments are now closed for this entry