Bolvadin'de Sponsorlu Festival Keyfi

Gösterim: 2467

Bolvadin ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen Kaymak Festivali'nin 25.'si dün görkemli bir törenle başladı. Festivalde konuşan Bolvadin Belediye Başkanı Mehmet Koçum, 25 yıldır düzenlenen festivalde ilk kez sponsor katkısı olduğunu söyledi. Koçum, festivalde belediye kasasından hemen hemen hiç para çıkmadığını söyledi

Geleneksel Kaymak festivali çerçevesinde ilk olarak Bolvadin ilçesine yapılan Satış Reyonlarının temel atma töreni gerçekleşti. Ardından İtfaiye Şubesi, Yıkıma Merkezi ve Tahsilat Şubelerinin temel atma töreni gerçekleşti. Daha sonra ise Çınaraltı'nda mehteran gösterileri ile festival açılışı yapıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mehmet Koçum, ilçede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Eber Gölündeki sazlıklardan dolayı yangın çıkması nedeniyle Ağılönü Semti, Hacıömer, Yenidoğan, Gölbaşı, Şıhlar mahalleleri için itfaiye birimi tarafından ek bina yapımının başladığını dile getiren Mehmet Koçum, yeni itfaiye şubesinin 12 itfaiye eri ve 2 araçla hizmete geçeceğini söyledi.

Amacımız ilçenin tanıtımını yapmak

1985 yılında dönemin Belediye Başkanı Hasan Basri Yazıcı tarafından başlatılan ve o günden bugüne kadar sürdürülen kaymak festivalinin amacının ilçeyi sosyal, ekonomik ve kültürel değerleriyle tanıtmak olduğunu belirten Koçum; "Bu tür etkinlikler tanıtımın yanı sıra hemşericilik duygularının dinamik tutulmasını sağlamakta, insanlarımızın arasındaki dayanışmayı pekiştirmektedir. Günlük yaşamımızdaki kargaşa arasında pek fak etmediğimiz ve gözden kaçırdığımız değerlerimizi yeniden canlandırmak ve bunun yanı sıra ilçemizde sosyo-ekonomik hareketliliği sağlamak açısından da bu tür etkinliklerin önemine inanıyorum. Bu yıl programımızı daha kapsamlı tutmaya özen gösterdik. Halkımızdan gelen talepleri değerlendirerek beklentilere cevap vermeye gayret ettik. Biliyoruz ki ekonomisi güçlü olan kentlerin, sosyal anlamda da güçlü oldukları bir gerçektir" ifadelerini kullandı.

Bolvadin ekonomisini güçlendireceğiz

Öncelikli hedeflerinin Bolvadin'in ekonomisini güçlendirmek, iktisadi problemleri asgariye indirmek ve toplumun bütün sınıflarının genel anlamda sorunlarını ortadan kaldırmak olduğunu belirten Koçum, "Bu hedef çerçevesinde göreve geldiğimizden bu yana ön çalışmalarımızı yürüttük. Sevindirici olan bir gerçek ise Bolvadinlinin bu çalışmalar esnasında görülmemiş bir destekle yanımızda olması. Bundan sonra ortaya koyacağımız projelerimizin faaliyetlerimizin merkezinde Bolvadin halkı olacaktır. Yani Bolvadin çalışmalarımızın öznesini oluşturacaktır. Adına birlik dönemi dediğimiz ve yeni açılımlarla ilçeyi kalkındırmayı hedeflediğimiz bu dönemde kardeşlik ve dayanışma hareketlerinin öncüsü olmaya devam edeceğimizi ilan ediyorum. Bu festivali diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise Bolvadin'li kurum ve kuruluşlar ile esnafımız festivalimizin bütçesi bir araya gelerek karşılamıştır. Bu yılki bütçemiz bir önceki yılın çok altında olmasına rağmen daha kapsamlı bir program ile karşınıza çıktığımıza inanıyorum" dedi.

 

İlçede gelişime katkı sağlıyor

Bolvadin Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu ise yaptığı konuşmada, ülkenin neresinde olunursa olunsun, kaymak dendiği zaman öncelikle akla Afyonkarahisar ile birlikte Bolvadin'in geldiğini söyledi. Kaymakam Kadiroğlu konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; "Bu da hiç şüphesiz bu festivalin ilçemizin yurt çapında tanıtılma misyonunu başarılı bir şekilde yerine getirilmiş olduğunun bir göstergesidir. Kaymak festivalimizin ilçe tanıtımının ötesinde ilçemizin, ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmişliğine büyük katkılar sağladığı da muhakkaktır. Huzur ve güvenlik içerisinde, birlik, dayanışma ve yardımlaşma örneklerinin iyi bir şekilde yaşandığı ilçemizde çeşitli hizmet alanlarında büyük başarılara imza atılmaktadır. Daha büyük başarılara ulaşmak için dinamik ve aktif bir şekilde uğraş verildiği herkes tarafından bilinen bit gerçektir."

Gerçekleşen konuşmaların ardından çeşitli yarışmalar gerçekleştirildi. Kaymak yarışmasında birinciliği elde eden Murat Beynan'a plaketini ilçe Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu verdi. İkinci olan Adem Canbaz'a plaketini MHP Afyonkarahisar Milletvekili Abdülkadir Akcan'ın elinden aldı. Yarışmada üçüncü olan Veli Canbaz'a plaketi Bolvadin Belediye Başkanı Mehmet Koçum tarafından verildi. Bisiklet yarışmasında dereceye girenlere ise bisiklet hediye edildi. Yarışmada birinci olan  Ramazan Karacan'a bisikletini Garnizon Komutanı Durmuş Yönden, ikinci İsmail Ordu'ya bisikletini Başsavcı Vekili Ahmet Biçer, üçüncü İsmail Kayabaş'a bisikletini İlçe Emniyet Müdürü Ayhan Zaif verdi. Festivalin gece programında gerçekleşen konserlerde ise ilçe halkı unutulmaz bir gün yaşadı.

Comments are now closed for this entry