Zafer Bayramının 87. Yıldönümü Kutlanıldı

Gösterim: 3060

Tüm yurdumuzda olduğu gibi Emirdağ İlçemizde 30 Ağustos Zafer Bayramının 87. Yıldönümü Kutlanıldı.

30 Ağustos 2009 Pazar günü saat 10,00’da Emirdağ Cumhuriyet meydanında 30 Ağustos Zafer bayramının 87. yıldönümü kutlama etkinliğine Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başlanıldı.

Çelenklerin sunulmasını takiben Saygı duruşu yapılarak İstiklal marşımız söylenildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serdar CANGÖKÇE yaptı. CANGÖKÇE yapmış olduğu konuşmada;”30 Ağustos zafer bayramı Mustafa Kemal’in önderliğinde tam dört yıl bin bir yokluk içerisinde sürdürdüğü mücadelesinin son aşamasıdır. Taarruzun amacı boş hayallerle İzmir’e ayak basan ve Anadolu’nun içlerine kadar giren Yunanlıları kesin bir sonuçla imha etmektir.

Memleketimizin kaderi bu taarruzun sonucuna bağlıydı. Çünkü düşmanla yapılacak olan bir meydan muhaberesiydi. Meydan muhabereleri tarihte her zaman dönem noktaları olmuştur. İşte bu yüzden gerek Türk milletinin gerek Türk ordusunun varıyla, yoğuyla her şeyi ile bu taarruza çok iyi hazırlanması gerekiyordu. Başkomutan Mustafa Kemal Türk ordusunu kısa bir zamanda hazırlayarak taarruz gücünü kazandırmıştır. Türk ordusunun milleti ile beraber girmiş olduğu bu muhaberede şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarının işgalci düşman güçlerine teslim edilmeyeceğini bütün dünya bir kez daha şahit olmuştur. İşte bu ruh içinde olan Mehmetçik altı ayda aşılamaz denilen Yunan cephesini yarmış hayali emeller peşinde olan Yunan ordusunu ebediyen kovalayıp denize dökmüştür.

Başkomutanlık meydan muharebesi Türk devletine diplomasi alanında parlak bir zafer kazandırmış, galip devletlere Lozan antlaşması imzalattırılmıştır. Barışın sağlanması ve düşmanlarımızın yurdumuzdan temizlenmesi sonucunda yepyeni bir Türk devleti Atatürk ilkeleri ışığında kurulmuştur.

Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimizi sunarken, ulusumuza da Zafer Bayramı kutlu olsun” dedi.

Konuşmadan sonra Cumhuriyet meydanındaki program tamamlanarak İlçe Jandarma Komutanlığında Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serdar CANGÖKÇE tarafından tebriklerin kabulü ile hazırlanan program sona ermiştir.

Comments are now closed for this entry