Yeni Projelerde Buluşmak Dileğiyle

Gösterim: 1705
Logo East-II projesi kapanış konferansına Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kocatepe Üniversitesi proje sorumluları Çevre Hizmetler Birliği Yetkilileri, Sivil Toplum örgüt başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, Halk ve basın mensupları katıldı.
Emirdağ Belediyesi önünde folklor gösterisi düzenlendi. Sonrasında Emirdağ Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda Logo East-II Projesi Kapanış Konferansına başlandı. Konferansa katılan knuşmacılar ortak paydada projenin gelişimini şu şekilde değerlendirdiler. Logo East-II Projesinde Haarlem ve Emirdağ Belediyeleri Afyonkarahisar ve Emirdağ’da uygulanmaya başlayacak yeni katı atık toplama sistemine destek olmak için “Katı Atık Toplama ve Yerinde Ayrıştırma” konusunu seçtiler.
Emirdağ Belediyesi bu projeyi daha etkin uygulayabilmek için TEMA Vakfı ve AKÜ ile işbirliğine gitti ve böylece Logo East Projesinde proje paydaşlığına giden tek Türk belediyesi oldu. Modern atık toplama sistemini yıllardır başarıyla uygulayan Haarlem Belediyesi tüm tecrübe ve deneyimlerini Emirdağ’a aktardılar. “Hollanda’da uygulanan Eco Team eğitimi için Emirdağ’a gelen Mine Yapar eğitimcileri eğitti. TEMA gönüllüleri ve Halk Eğitim Merkezi okullarda öğrencilere ve seminerlerle ev hanımlarına eğitimler verdiler. Eğitim grubu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu Çevre Kurulunda bir araya geldi TEMA Vakfı gönüllüsü öğretmenler seçilen dört plot alanda; Perihan-Kemal Çuna, YİBO, Meslek Yüksekokulu, Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdu ve Sağlık Meslek Lisesinde eğitim çalışmaları verdiler. Dünya Çevre gününde Belediye panel düzenledi ve Dört yeşil noktanın dört eğitim alanına yerleştirildi ve törenle hizmete açıldı. Emirdağ Belediyesi okullara atık kağıt toplama kartonları ve atık pil kutuları dağıtılarak okullarda geri dönüşüm çalışmaları başlattı. İl Çevre Hizmetleri Birliği atık bertaraf ve geri dönüşüm sisteminin inşası, atık nakil istasyonlarının yapımı, atık yağlar konusunda Ezici firması ile görümler yaptı. Afyonkarahisar da öğrencilere Emirdağ’da ev hanımlarına eğitim çalışması verdi. Emirdağ Devlet Hastanesi ile tehlikeli atık grubuna giren tıbbi atıklarla ilgili görüşme ve bilgilendirme çalışması yapıldı. Çevre Hizmetler Birliği Emirdağ Atık Nakil istasyonu tamamlandı. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala ile Haarlem Belediyesi Logo East Projesi Koordinatörü Rien Botterman’ın proje finali için görüşmeler yapıldı. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, Haarlem Belediye Başkanı B.Schneiders, Proje Koordinatörü Rien Botterman, Emirdağ Kaymakamı Zekeriya Güney, Çevre Hizmetler birliği ve AKÜ yetkilileri sona eren projede yeni projelerin paylaşılması temennisinde bulunuldu. Proje arkadaşlıkların kalıcı dostluklara dönüşmesine vesile olurken bu dostlukların ülkeler arasında ki ilişkelerede olumlu yansımaları olduğunu belirten Haarlem Belediye Başkanı B.Schneiders Türkçe olarak “İki Kültür Tek Yürek” ebedi dostluklara diyerek konferans sona erdi. Öğle yemeği için Ziraat odasına yemeğe giden heyet daha Sonra Afyonkarahisarda bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Afyonkarahisara gittiler.

Comments are now closed for this entry