Chp Emirdağ Teşkilatı Kadın Gecesi Düzenledi

Gösterim: 3711
Emirdağ ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Emirdağ Kadın Kollarınca bir organizasyon düzenlendi.
08 Mart 2010 Pazartesi günü Belediye Çınar Düğün Salonunda düzenlenen gece 19,30’da başladı.
Emirdağ Chp İlçe Yönetiminden Raşit Üstündağ tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başlanan program, davetlilerin gelmesiyle saygı duruşu takibinde İstiklal Marşı söylendi. Arkasından açılış konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi Emirdağ İlçe Başkanı Mehmet Pala yaptı. Pala yapmış olduğu konuşmasında;  “1857’de başlayan haklı mücadelemizin gereğine bugün hala inanan, toplantılarımıza katılarak bizlere destek veren herkese teşekkür ederim. Bu anlamlı günde olumsuz şeylerden bahsetmek istemiyorum ancak, yaşadığımız koşulları da göz ardı edemeyiz. Bugün her alanda başarılı kadınlarımız vardır. Kadınlarımızın her alanda başarılı olmasını istiyoruz. Kadınları hor görmeyen ikinci plana atmayan bir toplum dileğiyle Dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.” dedi.
Emirdağ karacalar köyünden Halk Ozanı Yoksul Derviş (Şemşettin Kubat) okuduğu türkü ve şiirleri takiben kadınlar günü ile ilgili şiirlerini okumasından sonra CHP Emirdağ Kadın Kolları Başkanı Mensure Kaya bir konuşma yaptı. Kaya konuşmasında; "8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle hazırlamış olduğumuz Kadınlar Günü programımıza Partili-partisiz tüm kadınlarımızı davet ettik. Ülkemizdeki kadın nüfusunun %40'a yakını eğitimden yoksun. Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı %30'larda. Tabi bunun yanında işgücüne katılan kadınlarımız erkekten daha üz ücret alıyor. Eğitime erişemeyen, kendi ekonomik özgürlüğünü kazanamayan kadın ne kadar bağımsız sayılabilir? Kadınlarımızın kendi yaşamları hakkında söz sahibi olmalarını istiyoruz. Töre ve namus cinayetlerine kadınları kurban vermek istemiyoruz. Bugün kadınlarımızın meclisteki temsil oranı %8' lerde. Kadınlarımızın daha çok temsil edilmesini istiyoruz. Olması gerektiği yerde olmasını istiyoruz. Kadın bir bireydir" hizmetçi değildir bunu herkesin öğrenmesini istiyoruz" dedi.
Konuşmalardan sonra Kadınlarla ilgili slâyt gösterisi, katılımcılar tarafından okunan şiirlerden sonra sahne alan mahalli sanatçı Bülent Çıraklı'nın müzikleri ile hazırlanan program tamamlandı.

Comments are now closed for this entry