TKY ödülleri sahiplerini buldu

Gösterim: 2408
MEB’nın düzenlemiş olduğu “Toplam Kalite Yönetimi (TKY) Uygulamaları Ödül Yönergesi” çerçevesinde “Yılın Kaliteli Kurumu” değerlendirmesinde, ilimizden kurum bazında Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, ekip bazında ise Sandıklı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu birinci oldular.
Emir Murat Özdilek Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi salonunda, yapılan ödül töreninde dereceye giren okullara ödülleri Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım tarafından verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan AR-GE 2009-2010 ödül töreninde, yılın Kaliteli Kurumu kategorisinde birinci Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olurken, Yılın Kaliteli Ekibi kategorisinde ise Sandıklı Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu birinci seçildi. İl Kalite Kurulu’nca 26 Ocak 2010 tarihinde yapılan değerlendirme sonucunda kurum bazında 2’liği Şuhut Mahmut İÖO. 3.’lüğü ise Emirdağ Halk Eğitim Merkezi kazandı. Ekip bazında ise 2.’liği Emirdağ Aziziye İÖO. alırken, 3.’lüğü ise yine Emirdağ’dan Fatih İÖO kazandı.

“KALİTE ÇALIŞMALARI İLİMİZE YENİ BİR MODEL GETİRDİ”

Ödül töreni ile ilgili bilgiler aktaran Toplam Kalite Yönetimi İl Formatörü Yusuf Ali Canca; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2004 yılında uygulamaya koyduğu TKY Uygulama Yönergesi ile birlikte eğitimde kalite çalışmaları başlatılmış, Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından geliştirilen Mükemmellik Modeli esas alınarak, kurumsal performansın ölçümüne ilişkin bir model geliştirilmiştir. Bu model esas alınarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl revize edilerek yayınlamış olduğu Ödül El Kitabı doğrultusunda ilimizde yapılan çalışmalar neticesinde dereceye giren okullar seçildi ve ödülleri verildi” dedi.

“FARKINDALIK YARATMAK VE YÖNETMEK ÇOK ÖNEMLİDİR”

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım; “Eğitim alanında yapılan en büyük faaliyetlerden biri de Kalite Ödüllerinin dağılımıdır. Buradaki önemli olay ise, bir farkındalık meydana getirilmeye çalışılmasıdır. Toplam 22 okulumuz Toplam Kalite için bizlere müracaatta bulunmuştur. Önce bir farkındalık meydana getirebilmek, sonra bunu yönetebilmek çok önemli. Bu bir son değildir, devamı gelecektir. Bunun ilk olmadığını biliyoruz. Arkadaşlarımızı iyi ya da kötü takip ediyoruz. Süreci, yönetimi bakımından önemli görüyoruz. Salonda bulunan bütün arkadaşlarımız bizim açımızdan hakikaten çok değerli. Yaptıkları çalışmaları ciddiye almış kişilerdir” dedi.

“YÜZDE YÜZ MEMNUNİYET VARSA AMACA ULAŞTIK DEMEKTİR”

Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’na bir tane projeksiyon cihazı verebildiklerini belirten Yıldırım; “Şuan 18 derslikli bir okul ve bütün dersliklerinde projeksiyon var. Toplam kalite yönetimi eğer kaliteyi bütün cepheleri ile bir yere götürüyorsa toplam her başlık altında kaliteyi yükseltiyorsa bunun sonucunda yüzde yüz müşteri memnuniyeti dediğimiz sonucu alıyorsak o zaman amacımıza ulaşmışız demektir. Paydaşlarımızın hepsini sonraki süreçteki memnuniyet derecelerinde artış varsa attığımız taş yerine varmış demektir. Derece almak güzel bir olay. Mutlaka daha yükseğini almak daha güzel. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Comments are now closed for this entry