Orman Haftası Kutlanıldı

Gösterim: 3716
“ Yeşil görmeyen gözler, renk zevkinden yoksundur. Burasını öyle bir ağaçlandırın ki kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın.”M.Kemal Atatürk

Emirdağ ilçesinde, Emirdağ İlköğretim okulu personellerince hazırlanan “Orman Haftası” programı Anadolu Öğretmen Lisesi Konferans salonunda sunuldu.
Hazırlanan programa Emirdağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Gıyasettin Taş, Daire amirleri, okul müdürleri, öğrenci velileri katıldı.
Program;”Saygı Duruşu yapılıp, İstiklâl Marşımızın söylenilmesi ile başladı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Emirdağ İlköğretim Okulu 5/A Sınıf Öğretmeni Arif Yıl yaptı. Yıl konuşmasında;” Ağaç topluluklarının bulunduğu geniş alanlara orman denir. Orman bir ülkenin en önemli doğal zenginlik kaynağıdır.
Evimizde kullandığımız birçok eşya, okulumuzdaki sıra, masa, pencere, kapı ağaçtan yapılmıştır. Ayrıca her gün kullandığımız kalem, defter, kitap gibi ders araçlarımız da ağaçtan elde edilir.
Orman, toprak kayması, erozyon, sel baskını gibi felaketleri önler.
Orman, pek çok hayvanın evi, yuvası ve barındığı yerdir.
Orman, gittikçe atmosferi kirlenen dünyamızın oksijen kaynağıdır.
Orman piknik yaptığımız, temiz hava aldığımız, göz zevkimizi tatmin ettiğimiz alanlardır.
Dünyamızda yaşam başladığından beri canlı, cansız varlıklar bir arada, iç içe yaşayarak bir denge oluşturmuşlardır. Doğal dengenin düzenli olarak sürüp gitmesinde ormanlar çok önemli bir yer tutar.
Eskiden dünyamızın önemli bir bölümü ormanlarla kaplıydı. Dünya nüfusu arttıkça tükenmez gibi görünen ormanlar azalmaya başladı. Günümüzde tehlikeli boyutlara vardı.Özellikle sanayileşme,ormanların yok olmasına yol açtı.Bu durum karşısında sorumluluk duyan,düşünen insanlar önlem almak gereksinimini dile getirmeye başladılar.Sorun birey ülke sorunu olmaktan çıktı.Uluslar arası düzeye ulaştı ve Birleşmiş Milletler gündemine girdi.Ormanın ve ağacın önemine eğilmek için harekete geçildi.Bütün dünyada orman haftası yapılması için görüşmeler yapıldı.21 Mart’ta Güney Yarımkürede sonbahar,Kuzey Yarımkürede ilkbaharın başlangıç günü olması nedeniyle 1971’de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmişlerdir.
Ülkemizde de her yıl bugünden başlamak üzere bir hafta ORMAN HAFTASI olarak değerlendirilmektedir.
Günün ana amaçları, ormanların korunması, geliştirilmesi, çok yönlü yararlanma ilkeleri gibi konuların çeşitli etkinliklerle halka duyurulması ve halkın bu yönde bilinçlendirilmesini sağlamaktır.
Konu ülkemiz açısından çok önemlidir. Ormanlarımız gittikçe azalmaktadır. Ormanlar senin, benim, onun değil hepimizin ve gelecek kuşaklarındır. Bugün yurdumuz yüzölçümünün yüzde on üçe yakını ağaçlarla kaplıdır. Özellikle Karadeniz, Marmara ve Akdeniz bölgeleri orman bakımından zengindir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz ağaç bakımından fakirdir. Ormanlarımızın korunmasına ve ağaçlandırılmasına çok önem vermeliyiz.
Bunun için:
1. İzin alınmadan ağaç kesilmemelidir.
2. Kaçak kesim yapanları, ilgililere haber vermeliyiz.
3. Ormanda, orman yakınında ateş yakmamalıyız.
4. Ormana yanar kibrit, sigara atılmamalıdır.
5. Yangın görülür görülmez, en kısa zamanda ilgililere haber verilmelidir.
6. Ormana başıboş hayvan bırakılmamalıdır.
7. Her fırsatta uygun yerlere ağaç dikmeliyiz.
8. Ormanın yararları konusunda sürekli olarak çevremizi bilinçlendirmeliyiz.
9. Ormanın bekçiyle değil, sevgiyle korunduğunu unutmamalıyız” dedi.
Programa Atatürk’le ilgili anılarla devam edilip Öğrenciler tarafından Şiir ve yazılar okundu. Ormanla ilgili sunu(Ormanlarla ilgili ilginç Bilgiler),Ormanla ilgili film, Koro ve Piyes’le hazırlanan program tamamlandı.

Comments are now closed for this entry