4. ŞENLİK 4X4 LÜK OLDU

Emirdağ Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 4. düzenlenen “Gurbetten Sılaya Gurbetçi Şenliği” eğlenceliydi. 27 Temmuz’da Gerçekleşen şenliğe katılım öncekilerden kat kat fazlaydı. İlçemiz Stadyumunda yapılan şenlik için gelen araçları sokak ve caddeler almadı. Ortalama 25,000 kişinin katıldığı şenliğin sunuculuğunu TRT’den Aysun Şahin yaptı. Saat 20.00'de başlayan programda ilk olarak Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Musikisi dalı öğrencisi Emirdağlı Ahmet Akın sahne aldı. Birbirinden güzel Emirdağ türkülerini seslendiren Ahmet'e konuklar da eşlik etti.

Geceye Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Yusuf Ziya Çelikkaya, Belçika Çevre Bakanı Emir Kır, Afyonkarahisar Milletvekilleri Sait Açba ve Ahmet Koca, Emirdağ Kaymakamı G. Osman Bilgin, Emirdağ Belediye Başkanı L. İhsan Dağ, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Kocakulak, Emirdağ İl genel Meclis üyeleri, Hollanda Haarlem Belediye Başkanı Yardımcısı Maarten Divendal, Belçika Schaarbeck Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, Daire Amirleri, Cengiz Sağlam, Eyad Başkanı Fakı Edeer ve çok sayıda Emirdağlı konuklar vardı.

Ahmet Akın’ın ardından yetkililerimiz gece ile ilgili konuşmalar yaptılar. Emirdağ Belediye Başkanı L.İhsan Dağ şunları söyledi:"Dört yıl önce bu şenliği konuşurken bu kadar kapsamlı olacağını düşünememiştik. Emirdağlı gurbetçilerimizin ilçemizde güzel vakit geçirtebilmeleri amacıyla çıktığımız bu yolda bizden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz." dedi. Daha sonra Emirdağ Kaymakamı G.Osman Bilgin: "Emirdağlı hemşerilerimize yakışan bir ortamda birlikte olmaktan ve birlikte eğlenmekten çok memnunuz. Herkese iyi eğlenceler." dedi. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı, Emirdağ Eski Kaymakamı Y.Ziya Çelikkaya: "Emirdağ'da görev yaptığım yıllarda böyle bir faaliyetten sohbetlerimizde bahsediyorduk. Şimdi ise Belediye Başkanlığının katkılarıyla bu günleri de yaşadık."dedi. Emirdağ insanının özelliklerinden bahseden Çelikkaya’nın konuşmasının ardından Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Koca konuşma yaptı. Koca: "22 Temmuz seçimlerinde Emirdağlı hemşerilerimiz bizleri desteklediler. Onlara teşekkür ediyoruz. Emirdağ halkı itibariyle Türkiye’den önce AB'ye girmiştir. Hepimize hayırlı olsun."dedi. Son olarak Avrupalı konuklardan Hollanda Haarlem Belediye Başkanı Yardımcısı Maarten Divendal: "Sizlerle Türkçe konuşamadığım için çok özür diliyorum. Emirdağlı hemşerilerimiz bizlerden biri oldular. Biz de her zaman onlarla beraberiz. Herkese iyi eğlenceler diliyorum" dedi.

ImageImage

Image

Konuşmaların ardından sahne Gülay’ındı. Birbirinden güzel türküleri Emirdağlılar için söyleyen Gülay Allı Gelin ve Harmana Sererler Sarı Samanı türkülerini söyledi. Gülay’ın programının bitmesinden sonra havai fişek gösterisiyle gece devam etti.

Image

Gecenin diğer ünlü konuğu ise İsmail YK idi. Gençlerin sevgilisi İsmail YK birbirinden güzel şarkılarıyla izleyenleri coşturdu. İsmail YK’ ya ulaşmak isteyenlere korumalar engel olurken, sahneye yaklaşan ve yüklenen seyirciler sanatçıya zor anlar yaşattı. Bayılanların olduğu konser sonunda Emirdağ Belediye Başkanı tarafından sanatçılara Topak Ev armağan edildi.

ImageImage