Yoksul Derviş'in Fransızca Kitabı "Voix D'Anatolie"

Gösterim: 3232
İlçemizin gururu Aşık Yoksul Derviş'in Belçika Çevre Bakanı Emir Kır öncülüğünde yeni çıkan Voix d'Anatolie(Anadolu'dan Bir Ses) isimli Türkçe-Fransızca şiir kitabının tanıtımı 28 Temmuz akşamı Karacalar Köyü Parkı’nda yapıldı.

Geceye Afyonarahisar Valisi Haluk İmga, Belçika Çevre Bakanı Emir Kır, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, Emirdağ Kaymakamı G.Osman Bilgin, Emirdağ Belediye Başkanı L. İhsan Dağ, Karacalar Köyü Muhtarı Nurettin Şahbaz, Emirdağ Daire Amirleri, Cengiz Sağlam, çok sayıda konuk, akedemisyenler ve Emirdağ'ın gururu Türk Halk Müziğinin güçlü seslerinden Kubat katıldı.Gecenin komple cekimini Emirdag.com.tr yaptı. Sitemizin irtibat bürosundan temin edebilirsiniz.

İlk olarak Aşık Yoksul Derviş halka doğaçlama aşık karşılaması ile “Hoş Geldiniz” dedi. Arka planda da ozanın hayatından önemli anların bulunduğu slayt gösterisi yapıldı. Aşık Yoksul Derviş, Atatürk’e olan özlemini kıtalarıyla dile getirerek halkı büyüledi.Geceyi düzenleyen Karacalar Köyü Muhtarı Nurettin Şahbaz: "Bu kadar güzel bir ortamda böyle güzel insanlarla olmaktan çok mutluyuz. Herkese teşekkürü bir borç biliyoruz." dedi.
ImageImage
Daha sonra kitabı hazırlatan Brüksel Çevre Bakanı Emir Kır kitabın doğuş ve basılış hikayesini konuklarla paylaştı. Bakan Kır şöyle dedi: "1967 yılında Belçika'ya işçi olarak giden ilk Emirdağlı Karacalar Köyünden bir hemşerimizdir. O günden bugüne gurbetçi sayımız Emirdağ’daki nüfusumuzu çoktan geçti. Bizler Avrupa'da ikinci kuşak olarak kültürümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz. Biz neler yapabiliriz diye düşünürken gururumuzun düşüncelerini, fikirlerini Avrupa'ya yansıtmak aklımıza geldi. Bu amaçla Fransızca ve Türkçe kitabımızı sizlerle paylaşmanın gururunu taşıyoruz. Kitabın çevirisini hem Türkçe’yi iyi bilen, hem ozanımızı, hem halkımızı, hem de kültürümüzü iyi bilen, bu işlerde tecrübeli bir kişi yapması gerekiyordu. O da Ariane Willems oldu. Çevirinin ardından konusunda uzman ekiplerle kitabımızı tekrar tekrar inceledik. Son olarak da Belçika’nın şiir kitaplarını basan tek yayınevi olan Larbre A Paroles’e bastırdık. Bu projenin tamamlanmasında acele etmeden, emin adımlarla ilerledik ve 2 yılın sonunda emeğimizin karşılığını aldık. Ozanımızı ülkemiz zaten tanıyor. O’nu bundan sonra dünya tanıyacak. Fransız dilini kullanan birçok ülkede kitabı satılacak. Bu kitapla ilgili tanıtım çalışmalarımız planlı şekilde sürecek. Herkesi saygıyla selamlıyorum." dedi.
ImageImage
Image
Bakan Kır'dan sonra Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga konuşmasını yaptı. "Bu kadar güzel bir köyün Afyonkarahisar'da olması, Karacalar'a karşı bakış açımızı değiştirdi. Emirdağ'ın güzel köylerinden biri olan Karacalar'da Afyonkarahisar’ımızın gururu Aşık Yoksul Derviş için hazırlanan bu güzel gecede beraber olmaktan çok mutluyum.”
Image
Vali İmga’ın konuşmasının ardından Aşık Yoksul Derviş'in oğlu Talip Kubat, Şehribanu Kubat ve Sitemiz emirdag.com.tr nin mimarlarından Yavuz Öztuncer Aşık Yoksul Derviş'in şiirlerinin bestelenmiş halini dinleyenlere sundular. Gecenin sürprizi ise Flamanca sözlerle türkülere eşlik eden Dilek Kubat’tan geldi.
ImageImage
Gecede Araştırmacı-Yazar Hayrettin İvgin: “Yoksul Derviş’le 1979 yılında tanıştık. O’ndan gerçekten etkilenmiştim. O’na tavsiyelerde bulundum. O zamanlar fazla tanınmıyordu. Birçok kitabının ismini bizzat verdim. O’nu tanıdığım için mutluyum.” diyerek görüşlerini bildirdi.
ImageImage
Image


Muharrem Kubat konuşmasında Vali İmga’ya seslenerek: “Emirdağ farklı bir yerdir. Karacalar da öyle. Buraların kültürü bir başkadır. Yetiştirdiği sanatçılar, ozanlar ortadadır. Lütfen Emirdağ’ımıza, ozanlarımıza sahip çıkalım.”  düşüncelerini dile getirdi. Ayrıca, Emirdağ Meydanı’na bir Kubat heykeli dikilmesini de hayal ettiğini söyledi.

Aşık Yoksul Derviş ile ilgili konuşmaları akedemisyenler yaptıktan sonra geceyi şereflendiren Türk Halk Müziğinin Güçlü sesi Kubat'ın söylediği türkülerle halkı coşturdu. Gece, verilen plaketlerden sonra sona erdi.

Gece de konuşma yapan herkesin, programa katılan halkın ortak bir duası, ortak bir temennisi vardı: “Allah, Yoksul Derviş’imize uzun ömürler versin, O’nu ve deyişlerini başımızdan eksik etmesin.”
ImageImage
ImageImage
ImageImage

Comments are now closed for this entry