Emirdağ Belediyesinden Festival Açıklaması

Hits: 1150

ŞölenEmirdağ Belediyesinden bu yıl 10.'sı yapılacak olan Gurbetçi Festival hakkındaki açıklaması :

Festival bir toplumun kendisine ait yaşama dair elde ettiği değerleri, Sosyal, kültürel, ekonomik, endüstriyel, politik ve coğrafi açıdan başka toplumlara tanıtma ,yaratılan veya üretilen bu değerleri sahiplenme kendilerinden sonra gelecek nesillere, kuşaklara tanıtma, aktarma, yer yerde üreticilerin kendi ürünlerini satma yeni pazarlar yaratma olanaklarına kavuşturulması amaçlı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle festivalin yapıldığı yörelerde oraya ait sanatçı, yönetici, politikacı , işverenleri vb. şahsiyetler çağrılmaktadır. Festivalleri bölgenin yerel dernekleri organize edeceği gibi belediyelerde kendi şehirlerine özgün festivaller düzenleyebilmektedir.
Emirdağımızın Gurbetçi olgusu, Gurbetçilerimiz ile aramızdaki yeni nesil başta olmak üzere oluşmaya başlayan kültür farklılıkları gibi konular zaten kamuoyunda sıkça konuşulup, yazılıp çizilmektedir. Festivalin nasıl bir çoşku ile geçtiğini yaşayarak görüyoruz. Köylümüz, şehirlimiz, gurbetçimiz yan yana omuz omuza , hatta çevre il ve ilçelerden gelenlerle tam bir şölene dönüşmektedir. Avrupada çeşitli seçimlerde başarı kazanmış Emirdağlı Hemşerilerimiz,Hem Dünyada Hem ülkemizde başarılar kazanmış doktorumuz, mühendisimiz, bürokratımız festival vesilesi ile memleketlerine gelmekteler. Bizlerde hem onlarla onur duyarak hem de onların bilgi ve birikimlerini şehrimize

yönlendirebilmeleri için fırsatlar yaratmış oluyoruz . Emirdağ Gurbetçi Festivali Gurbetçimizi selamlama , Gurbetçimize sarılma festivalidir. Hiç kimse bu Festivali Emirdağlıya ve Gurbetçimize fazla göremez.
Festivaller değerlendirilmesi gereken fikirlerin, tanıtılacak ürünlerin, kaçırılmaması gereken fırsatların keşfedildiği, kentsel ve toplumsal sorunların vurgulandığı ve çözümlerin üretildiği alanlar olabilir. Bunun için uygun fırsatlar ortamı sunar. Çünkü her kesimi önyargısız, arınmış bir şekilde bir araya getirir.
Festivaller komiteler aracılığı ile belli bir bütçe dahilinde yapılır. Emirdağ Gurbetçi Şenliği bu yıl 10. cusu yapılacaktır. Her sene Emirdağ Belediyesinin bu şenliğe ne kadar para harcadığı konuşulmaktadır. Her sene Belediye bütçesinden harcama yapılmadığı festivalin kendisini finanse ettiğini açıklamamıza rağmen aynı sorunun tekrar sorulması gündeme getirilmesi, çamur at tutmazsa izi kalır düşüncesi ile Emirdağlı Hemşerilerimizin gözünde Gurbetçi Festivalinin ve Emirdağ Belediyesinin itibarsızlaştırılmaya çalışılarak siyasi rant elde edilmeye çalışılması düşündürücüdür.
Emirdağ Gurbetçi Festivali 10 yıldır yapılmaktadır. Belediye Bütçesinden tek kuruş çıkmamaktadır. Festival masrafları Sponsorlar ve Festival çevresinde kurulan stand sahipleri tarafından karşılanmaktadır. Ne mutlu bize ki bu şekilde kendi kendini finanse edebilen bir festivale sahibiz.
Festival ile ilgili sorusu olan vatandaşlarımızın, katkısı olabilecek kişilerin, her türlü bilgiyi belediyemiz Akmasa biriminden alabilirler.

Add comment


Security code
Refresh