Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen ''16. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışmasına  ''  Eskişehir-Emirdağ Kültür ve Sanat (ESAB) yönetim kurulu üyesi şair Rabia Barış, Eskişehir'den katıldı. Şiir yarışmasına 'Kayseri Güzellemesi' şiiriyle katılan Emirdağlı şair Rabia Barış; ''2013, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü '' kazandı.
                           Emirdağlı Şair Rabia Barış'ın şiiri; Şebinkarahisar, Giresun, Kayseri, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Türkiye Sevdası okuyucularının bulunduğu kültür sanat ortamlarında beğeniyle ve tavsiye edilerek paylaşılıyor. Osmangazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Buttanrı tarafından ''2013, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü '' ESYO (Eskişehir Sivil Yerel Oluşum)' da düzenlenen şiir etkinliğinde, törenle şair Rabia

Barış'a taktim edildi. Törende konuşan ve şiir yazmaya çok küçük yaşlarda başladığını belirten şair Rabia Barış yaptığı açıklamada: '' Şiir için, hayatımda çok şeylerden feragat ettim. Şiir bir yürek coşkusudur, o sizi ister istemez yazmaya sevk etmektedir ve pınar gibi bir duygu dur. Şiir yazma duygularım içimde kaynıyor, kaynadıkça coşuyor ve coştukça taşıyor. Şiir ve sanat adına kalemimle çok yol aldım. Şiir yazarken huzur ve mutluluk duyuyorum. Türkiye genelinde girdiğim şiir yarışmalarında 46 adet ödül kazandım. 60 adet kitap ve antoloji de, şiirlerim yer aldı. Kitaplarımda yer alan bazı şiirlerim bestelendi'' dedi.