Öncüler Gent'te Buluştular

Hits: 1121

  Emirdağlılar'ın, Belçika'ya göçünün 50. Yılında; Belçika'ya ilk gelen Emirdağlılar, anılarını Belçika'nın Gent Şehrinde  hep birlikte tazelediler. Bu program, Gent Türk Ocağı, FZO-VL (Flaman Öz Dernekler Birliği Federasyonu) ve Flaman Kültür Bakanlığı katkıları ile hazırlandı. Programda; Birinci kuşak ile ilgili “Fotoğraf Albümü Kitabı” bilgilendirme ve Belçika’ya ilk gelenlerle buluşma ve söyleşi düzenlendi. Düzenlenen programa; Belçika'da Bölge milletvekili Emirdağlı Veli Yüksel, Gent Belediye Meclis üyesi Emirdağlı Mehmet Sadık Karanfil, Gent STK temsilcileri, Belçika’ya ilk göç eden Türkler çocukları ve torunları katıldılar.
  Programın açılış konuşmasını eski Türk Ocağı Başkanı Emirdağlı Recep Tuncer Sarı ve Gent Türk Ocağı Başkanı Erdal Böçük, Gent Belediye meclis üyesi Emirdağlı Mehmet sadık Karanfil konuşma yaptı. FZO-VL Başkanı Emirdağlı Ceylan Kara da yaptığı konuşmada: '' Bu ülkede sizlerin

sayesinde Müslüman Türk toplumu olarak kendi camilerimizi açtık. Bu camiler sizlerin en büyük eserleridir. Bu değerli ve anlamlı hizmetiniz dolayısıyla sizlere bir kez daha teşekkür ederim''dedi.Daha sonra Belçika'da Bölge milletvekili olan Emirdağlı Veli Yüksel şunları konuştu: '' Dört kuşağı, burada bir arada görüyorum ve duygulanıyorum. Belçika'ya  para biriktirmek için gelen dedelerimizden bu güne 50 yıl geçti.  Bugün göçün 50.yılını yad ediyoruz''  dedi.
 Bu programa özel olarak hazırlatılan 50 . yılı pastasını; Belçika'ya ilk gelenlerden 80 yaş üzerinde olan Emirdağlı Osman Kavaklar, Gazi  Palit,  Ramazan Çekiç ve Sırrı Köse  kestiler.Daha sonra ilk gelenler, geliş anılarını anlattılar. 

Add comment


Security code
Refresh