Azerbaycan Devlet haber ajansı (AZER TAC)  Azerbaycan'dan Eskişehir'e gelerek; Eskişehir ve Emirdağ'da yaşayan Karabağlıların yaşantılarını, Eskişehir Öğretmenevi'nde haber konusu yaptı.

Azerbaycan Devlet Ajansı (AZER TAC)  Türkiye Sorumlusu Prof. Dr. Sabir Şahtaxtı ve beraberindeki heyet Azerbaycan'dan Eskişehir'e geldiler. AZER TAC, Eskişehir Öğretmenevi'nde  akademisyenler, bilim adamları ve tarihçilerle birlikte Eskişehir ve  Emirdağ Karabağlılarının tarihini,

geçmişini, kültürünü  röpörtajlar yaparak kayda aldılar.

Eskişehir-Emirdağ Kültür ve Sanat Derneği (ESAB) Başkanı Ahmet Urfalı yaptığı konu ile ilgili yaptığı açıklamada;  ''Azerbaycan Resmi Devlet Haber Ajansı tarafından Eskişehir'de, ''Emirdağ Karabağları'' hakkında bilim adamları ve tarihçiler ile, Eskişehir ve Emirdağ’da yaşayan Karabağ’lı sanayici, işadamı, sivil toplum kuruluşu önderleri ile birlikte Eskişehir Öğretmenevi'nde  bir belgesel nitelikli  dizi röportajlar yapıldı. Bu röportaj, önümüzdeki günlerde Azerbaycan Devlet Televizyonun da yayınlanacak. ''Eskişehir Karabağ Türkmenleri''; Eskişehir’in Fevzi Çakmak, 71 Evler, Emek ve  Şarhüyük mahallelerin de yoğun olarak yaşamaktadırlar. ''Emirdağ Karabağ Türkmenleri'' ise; Emirdağ ilçesine bağlı Davulga, Eşrefli, Yeniköy, Aliçomak, Bademli, Avdan, Gelincik, Karakuyu, İncik, Daydalı, Alikan köylerinde yaşamaktadırlar'' dedi.

Eskişehirli İş adamı Ömer Alhan, Emin Tekeli ve Binler Erdik bu  toplantıya katılarak ''Eskişehir ve Emirdağ Karabağlıları''nın yaşantıları hakkında görüşlerini dile getirdiler. ESAB Başkan Yardımcısı Mesut Acet'de konu hakkında şunları söyledi; “Azerbaycan Karabağ’da yaşanan işgalin değişik boyutu, bugün Irak ve Suriye'de yaşayan  Türkmenler yaşamaktadırlar. Türk Dünyası, Kırım’dan Doğu Türkistan’a kadar sıkıntılar yaşamaktadır''dedi.Daha sonra Acet sırasıyla Azerbaycan gelen misafirlere ve Eskişehir ve Emirdağ’da yaşayan Emirdağlı Karabağlıların kanaat önderlerine teker teker söz verdi. Konuşmacılar, Eskişehir ve Emirdağ'da yaşayan Karabağlıların yaşantılarını dile getirdiler.

ESAB Başkan Yardımcısı Mesut Acet’in moderatörlüğün de, Eskişehir öğretmenevinde “Emirdağ Karabağları’nın geçmişi, tarihi, kültürleri, yaşantılarının” konu edildiği toplantıya; AZER TAC Türkiye sorumlusu Prof.Dr. Sabir Şahtaxtı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Azerbaycan Koordinatörü Azer Hatemov, Doç.Dr. Azer Turan, Azerbaycanlı gazeteci Sevil Yusifova, Eskişehir Azerbaycan Derneği Başkanı Cavit Aydın katıldı.