8 Mart Dünya Kadınları günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Emirdağ Belediye Başkanı Uğur Serdar KARGIN, Dünya Kadınlar gününü kutladı. Kadına yönelik şiddetin dini ve milli eğitimle aşılabileceğini vurgulayan KARGIN, “Bugün bir uyanışın, bir haykırışın günüdür. Bunu iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

İlk olarak Belediye binasında çalışan bayan personeller ile bir araya gelen KARGIN daha sonra İlçe Merkezinde ve Kamu Kuruluşlarında çalışan bayan personelleri ziyaret ederek günün anlam ve önemine binaen “Gül” ve “Hanım Sahabeler” isimli kitabı hediye etti.

Yaptığı açıklamada; Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak kadınların erkeklerin başarısında yaptığı katkıya değinen KARGIN, “Hanımların toplumsal alandaki başarıları oldukça büyüktür. Zaman zaman toplumda şiddete maruz kalan bayanlar görmekteyiz. Bu son derece üzüntü verici bir durumdur. Bu anlamda Dünya

Kadınlar günü bir uyanışın, bir dirilişin bir haykırışın sesidir. Belki bir gün değil her gün anılması gerekir ama bugün bunların anılması ve ülkeye bir mesajın verileceği gündür. Kadınlarımızın hakları İslamiyet ile gerçek değerini bulmuştur. Peygamberimiz (SAV.) Veda Hutbesinde Ey İnsanlar! Kadınlarınızın sizler üzerinde hakları, sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Siz onları Allah'ın emaneti olarak aldınız. İkazında bulunarak günümüzün kadınlar hakkında temel soruna işaret etmiştir. Bu temel ikaza uyulması haline sorunların büyük ölçüde azalacağına inanıyorum.” Dedi.