Eyad 20. Yılı Kutladı

Hits: 1042

Kısa adı EYAD olan Emirdağ Yardımlaşma Derneği düzenlediği bir gece ile 20. yılını kutladı. Uzun yıllardan bu yana Emirdağ ve Emirdağlılara ciddi yardımlar yapan, birçok önemli projeye önemli katkılar yapmış olan EYAD 20. yıl kutlamasını 18 Aralık 2016 Pazar günü Brüksel’in görkemli salonlarından Birmingham Palace salonu’nda gerçekleştirdi.

Eda Öztürk’ün sunduğu gece Türkiye’de meydana gelen terör olaylarında hayatlarını kaybeden şehitlerimizin anısına H.Halil Yiğit tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve duanın ardından okunan İstiklâl Marşı ve 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

EYAD 20. yıl kutlamasına başta Emirdağ Kaymakamı Akın Ağca olmak üzere, Davulga belediye başkanı Salih Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Karacasu, Brüksel milletvekilleri Mahinur Özdemir, Emir Kır, Hasan Koyuncu, Şevket Temiz,Brüksel Başkonsolosluğunu temsilen konsolos Yavuz Aybaş, Schaerbeek Belediye başkan yardımcısı Sadık Köksal, Evere Bel. Meclis üyesi Belma Tek, Hamme Belediye Meclis Üyesi Fatima Gökçe ve çok sayıda STK temsilcisinin katıldığı gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren EYAD başkanı

Metin Edeer” Kurulduğundan bugüne kadar bir çok faliyete imza atmış bir dernek olan EYAD, doğdumuz yerin yanı sıra doyduğumuz yer içinde çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizde ihtiyacı olan insanlarımıza yardım ulaştırma gayretlerimizin yanı sıra; yaşadığımız Belçika’da dil,bilgisayar,seramik kursları ve sosyal kültürel etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerimizi Belçika Hükümeti’nin derneğimize tahsis ettiği personellerimizle yürütüyoruz” diyerek konukları selamladı.

Başkan Edeer, “Türkiye’de meydana gelen terör olaylarında hayatlarını kaybeden şehitlerimizin anısına bu akşam eğlence proğramı olmayacağını sadece yöresel oyunlarımızın sergileneceğini” dile getirerek Eyad’ın çalışmalarında emeği geçen gönüllü yönetici arkadaşlarına da teşekkür etti.

partena_dentaliaplus

EYAD 20. yıl kutlamasında Belçika’da yaşayan Emirdağlılarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Emirdağ Kaymakamı Akın Ağca,” Görev sürem boyunca başta EYAD olmak üzere çok sayıda STK ile birlikte çalışma imkanım oldu. 20 yıl boyunca gerek Emirdağ’a gerek Emirdağlılara yapmış oldukları katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Brüksel Başkonsolosluğunu temsilen konsolos Yavuz Aybaş ise ” EYAD sayılarının çok artmasını istediğimiz son derece yararlı derneklerden bir tanesidir. Görev bölgemizde çok sayıda Emirdağ’lı vatandaşlarımızın olması dolayısı ile çok daha faydalı faliyetler yapmamız gerekiyor” diyerek konukları selamladı.

Geceye katılamayan afyon Belediye başkanı Burhanettin Çoban ile Emirdağ Belediye Başkanı Uğur Serdar Karğın’da bir mesaj göndererek Eyad’ın 20. yılını kutladılar.
Türkiye’de meydana gelen terör olaylarında hayatlarını kaybeden şehitlerimizin anısına eğlence etkinliği iptal edilerek ağırlaştırılmış bir program içeriğinin sunulduğu gecede Erenler Derneğinin katkıları ile Emirdağ yöresel halk oyunlarından ‘Tabandan ‘ Hüsamettin Kubat, Zülfikar Demirkapu tarafından, Düz Oyun ve Gaydalama’ Türkan Şevik, Elif Karabağlı tarafından yöresel kıyafetlerle sergilendi. Emirdağlı halk ozanı Fakı Edeer ve Erdoğan Suer yöresel ağıtları seslendirken Emirdağlı Şair Kamil Sayın’da Emirdağ şiirlerinden bir demet sundu.

EYAD’ın Türkiye’deki vatandaşlara yönelik göndereceği Engelli araçları için İşadamları Serbülent Buzlu ve Yaşar Aydınalp tarafaından 10’ar tane Engelli araç bağışında bulunulmasının ardından kesilen 20. yıl pastası ile proğram sona erdi.

Add comment


Security code
Refresh