Edeler'Ede - Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”
Eskişehirli yönetmen Ersen Çıra'dan çok konuşulacak belgesel... Emirdağ'ın Ede'lerini anlatan “Ede - Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm” belgeseli yurt içi ve yurtdışı festivallerde gösterime hazırlanıyor...
Yönetmenliğini Ersen Çıra’nın gerçekleştirdiği Yapımcılığını GAP Film ve Medya’nın üstlendiği “Ede” Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm” Yurt içi ve yurt dışı film festivallerinde Eskişehir’i temsil ediyor.
38 dakikalık bir belgesel olarak hazırlanan çalışma; Anadolu genelinde Abdal’lar olarak anılan ve günümüzde Emirdağ bölgesinde yaşamlarını sürdüren Ede’lerin öyküsünü anlatıyor.
Geçimlerini müzisyenlikten sağlayan ve günümüzde sayı olarak azalan Ede’ler; 1960’lı yıllarla başlayan dış göçe rağmen küçük bir mahallede yaşamlarını sürdürmektedir. Mahallelerinden 1960’lı ve 1970’li yıllarda Belçika’ya gidenler yeni bir gelecek umuduyla hayata tutunurken buradan kalanlar ise halen müzikle yaşamlarını sürdürmektedir. Giderek azalan sokak düğünleri, yeni yetişen neslin müzikten bir gelecek ön görmesini zorlaştırmış kültürel olarak müzik hayatlarından uzaklaşmaya başlamıştır. Özellikle son 2 yılda dünya genelinde etkili olan pandemiye bağlı değişimler farklı meslek arayışlarını ve yeni yaşam beklentilerini de ortaya çıkartmıştır.


Belgesel içinde, müziğe olan tutkuları sahip oldukları öykü akışına göre “Bir ayrılık, Bir yoksulluk ve Bir ölüm” üçgeni ile karşımıza çıkmaktadır. 3 Tema karakterlerin yaşadıkları olaylara göre adlandırılmıştır. Bölge’nin en önemli sanatçılarından “Kubat”ın da yer aldığı belgesele mahalle halkının anlatımları ve müzik performansları eşlik etmektedir.
Öncelikle yurt içi ve yurt dışı festivallerde yarışma ve gösterimlere katılacak olan belgeselin devam eden süreçte tüm dijital platformlarda izleyicilerle buluşacağı belirtildi.