Emirdağ.com.tr 19 MAYIS 2008 GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Emirdağ ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramı coşku ile kutlanıldı.

Kutlamalara ilk olarak 09.00'da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenklerin konulması ile başlanıldı. Çelenklerin konulmasının ardından Saygı duruşu yapılarak istiklal Marşımız söylenerek Cumhuriyet Meydanındaki tören sona erdi. Saat 10.00'da Pazaryerinde başlayan programda Emirdağ Kaymakamı, Tabur Komutanı ve Belediye Başkanı Halkın ve öğrencilerin bayramını kutladılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Emirdağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fevzi Karaduman yaptı. Karaduman yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi;"Osmanlı Devleti'nin son on yılında, iktidara sahip olan İttihat ve Terakki Hükümetinin liderlerince I.Dünya Harbi'ne girilmesi, büyük kayıplar bir yana, Devletinde sonu olmuştur. Dört yıl süren savaştan yenilmiş olarak çıkan Osmanlı Devleti, 30Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi'ni imzalamak zorunda kalmıştır.

Image

19Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkması Türk tarihinin bir dönüm noktasıdır. Bu olay ile Türk Millî Mücadelesi fiilen başlamıştır. "Hürriyet ve İstiklâl benim karakterimdir" diyen Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkışından itibaren yürüttüğü faaliyetlerin amacı, tam bağımsız millî bir Türk Devleti kurmaktır.Bu olay ile Türk Millî Mücadelesi de liderini bulmuştur. Bu itibarla Büyük Zafer'e giden yolun başlangıcı "19Mayıs"tır ve bu eşsiz mücadeleyi başlatan da "Atatürk" olmuştur. Zaferden sonra da tam bağımsızlığını ilân eden yeni bir Türk Devleti kurulmuştur.

 Image

Sevgili Gençler;Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.

   Image

Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.Image

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını, kanlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tebrik ediyor ve tüm halkımıza selam ve sevgilerimi sunuyorum" dedi.Image

   Öğrencilerin okuduğu şiir ve yazılardan sonra İlçe genelinde yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kız ve Erkek öğrencilerin gösterilerinin takibinde yapılan Bayram geçişi ile program sona erdi.