Mollayusufoğulları sülâlesinden olan Yüksel Önaçan 1945'te, Emirdağ da doğdu. İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da (Hamidiye Öğretmen Lisesi'ni dışarıdan), yüksek öğrenimini Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültelerinde tamamladı.
30 yıl Afyon, Ağrı, Almanya ve Eskişehir'de öğretmen ve okul müdürü olarak çalıştı. 1995 yılında okul müdürüyken Eskişehir'de emekli oldu.
Başbakanlık, çeşitli bakanlıklar, Afyon ve Eskişehir valiliklerinden, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden takdir, taltif, beraat, teşekkür belgelerine layık görüldü.
1964 yılından itibaren Çağrı, Sevgi Dünyası, Töre, Yeni Düşünce, Aziziye, Emirdağ, Millî Eğitim dergilerine; Orta Doğu, Hergün; Afyon, Eskişehir, Sinop ve Almanya/Bielefeld'deki bölge gazetelerine hikâye ve makaleler yazdı.
Zaman zaman TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda öyküleri seslendirilmektedir.
Göç romanının diğer ciltlerini yazmak için Sinop'a yerleşti.
Eserleri..

Image 

Köşe Yazıları: Makaleler/ Aziziye Vakfı Yayınları, 1998, 144 sayfa (Anadolu Üniversitesi Matbaası)
Emirdağ Üzerine Düşler ve Ümitler: Şiir ve öyküler/Aziziye Vakfı Yayınları, 1998, 80 sayfa (Eskişehir, Ceylan Matbaası)
Politikanın Vantilatörleri: Fıkralar(Eskişehir, Ceylan Matbaası, 1999, 178 sayfa)
Ara Beni, Ölüm Kurtuluşsa: Köşe Yazıları/ Aziziye Vakfı Yayınları, Eskişehir Ceylan Matbaası, 1999, 204 sayfa)
GÖÇ : Roman/Belçika Emirdağlılar Yardımlaşma Derneği Yayınları, 2002, 352 sayfa (Eskişehir, Uğur Ofset)
Bir öyküsü TRT tarafından seslendirilip, Türkçe (Evinde Yabancı), Almanca (Fremd im eigenen Haus), İngilizce(Stranger in Own Home) adıyla basılan kitaplarda yer aldı.