emirdag.com.tr Ömer Faruk YaldızKaya

1958 yılında Emirdağ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Emirdağ’da, yüksek öğrenimini Gençlik ve Spor Akademisi ile Eğitim Enstitüsü’nde yaptı. Yazmaya ve bağlama çalıp, söylemeye lise yıllarında başladı. Yazdıkları; Türk Kültürü, Erciyes, Bir, Standart, Folklor/Edebiyat, Aziziye, Emirdağ dergileri ile çeşitli gazetelerde yayımlanan yazarın, Gönülden Sesler (Emirdağlı Âşık Yoksul Derviş’in Şiirleri-1986), Her Yönüyle Emirdağ (1986) ve Emirdağ Yöresi Türkmen Ağıtları (1992) ve Emirdağ Türküleri (ilk baskı 2003-ikinci baskı 2006) adlı yayımlanmış dört eseri bulunmaktadır.

     Bugüne kadar, yurt içi (Afyon, Konya, Bursa, İzmir, Balıkesir) ve yurt dışında ( Struga/  MAKEDONYA, Köstence - Bükreş / ROMANYA,  Lefkoşa/Gazimagosa / K.K.T.C., Türkistan / KAZAKİSTAN, Kırım / UKRAYNA ) düzenlenen ulusal ve uluslararası 18 sempozyum/kongreye katılarak, tebliğler sundu.

ImageImage

     2002 yılında, Azerbaycan/Bakü Asya Üniversitesi’nce “Fahri Doktora” ünvanı, aynı yıl Folklor Araştırmaları Kurumu’nca “2002 Yılı Türk Folkloruna Hizmet Ödülü” verildi.

     TRT Radyo ve TV programlarında, Türk Halk Edebiyatı ve Folkloru üzerinde konuşmalar da yapan yazar; halen İzmir’de Pınar Gıda Grubu’nda yönetici olarak görev yapmaktadır.

Ömer Faruk Yaldızkaya Kişisel Web Adresi: http://omeryaldizkaya.8m.com