Doç Dr. Osman Torun  1970 yılında Afyon'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Emirdağ'da tamamladı (Cumhuriyet ilkokulu ve Emirdağ Lisesi). 1992 yılında Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metalürji Mühendisliği Anabilim dalında Yüksek Lisansa başladı. 1993 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Emirdağ Meslek Yüksekokulunda Araştırma Görevlisi oldu. 1995 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında Bolvadin Meslek Yüksekokuluna Öğretim Görevlisi olarak atandı. 2004 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Doktorasını tamamladı ve 2005 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 2011 yılında Doçent unvanını alan TORUN, halen AKÜ Bolvadin Meslek Yüksekokulunda Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
   Akademik yaşamı boyunca 40'a yakın ulusal ve uluslar arası bilimsel çalışmaya imza atan Doç. Dr. TORUN Avrupa Birliği Socrates-Erasmus programı çerçevesinde 2008 yılında Almanya ve 2011 yılında Fransa’ da 1

hafta süreyle ders vermiştir. 2012 yılında YÖK tarafından yürütülen bir proje kapsamında Çek Cumhuriyeti Charles Üniversitesinde 12 haftalık araştırma programına katılmıştır.
       Eskişehir’de ikamet eden Doç. Dr. TORUN, evli ve 1 çocuk babasıdır.İyi derecede ingilizce bilmektedir.