Bakan Emir Kır

Emir Kır

Emir Kır 1968 Charleroi doğumlu. Babası eski bir maden işçisi. Emir Kır 1977 yılında ailesi ile birlikte Emirdağ kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Brüksel´e geldi. İlk, orta ve lise tahsilini tamamladıktan sonra ULB(Brüksel Serbest Üniversite) de 1987-89 yıllarında Siyasal Bilgiler bölümünde  ön lisans okudu.

 
1995 yılında PS(Sosyalist Partisi) saflarına katılan Emir Kır önceleri 1995-2000 yılları arasında Saint-Josse belediyesi sosyal işler merkezinde çalıştı.

 
Emir Kır 2000 yılında yapılan yerel seçimlerde başarılı bir sonuç alarak seçim sonrası oluşan yeni belediye yönetiminde Belediye Başkan Yardımcısı oldu. Bir belediye Encümeni olarak bir çok önemli görevi üstlenen ve başarı ile yürüten ve yöneten Emir Kır 2004 yılda yapılan seçimlerde yine PS listesinden Brüksel Bölgesi Parlementosu adayı olarak girdiği seçimlerden zaferle çıkarak büyük sükse yaptı. 7 400 civarında tercih oyu alan Emir Kır bu aldığı oylarla partisinin ağır toplarından olan Charles Piqué´nin ardından en fazla tercih oyu alan politikacı olarak ikinci sırada yer aldı. Ve bu sonuç Emir Kır´ı Brüksel Hükümetinde Bakan olmasını sağladı.

emirdag.com.trBakan Emir Kır´ı basına yansıyan dosyalarla tanıyalım:

 

Ana tanrıça sultanlar sergisi 02/10/2004

 

Bakan Emir Kır ´´kültür ve medeniyetlerin buluşması´´ konusunda bir çok etkinliğe katkılarda bulunmuştur. Bu doğrultuda katıldığı ´´Ana Tanrıça Ve Sultanlar´ adlı sergide yaptığı kouşmada şu sözleri sarfetmiştir; ´´Medeniyetlerin buluştuğu ve bir çok kültürün beşiği olan yer Anadolu´dur. Anadolu Avrupalı´dır. Bu tarihi miras ve zenginlik Türkiye´nin Avrupalı olduğuna en büyük kanıttır. Bu nedenle Türkiye´yi AB dışında bırakan bir AB´nin çok kültürlü ve çok dinli yaşam tarzını benimseyip, benimsemediğini de bir ölçüde gösterecektir´´

 


Uluslararası Çocuk Bayramı ve Emir Kır 24/04/2005

 

Bakan Emir Kır çocukların eğitimine en çok önem veren politikacılardan biri olarak bir çok etkinliğe katılarak eğitim ve toplumsal uyumun önemini vurgulamıştır. Bu doğrultuda 24 Nisan 2005 tarihinde katıldığı 23 Nisan çocuk bayramı etkinliğinde şunları söylemiştir:

´´ Her şeyden evvel 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı´nızı kutlarım. Daha önceleri söylediğim gibi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimi büyük önem arzetmektedir. Türkçe ve Türk Kültür derslerinin öenimin uzmanlardan öğrendim diyebilirim.Bende bazılarınız gibi Belçika´da Fransızca ve Flamanca dillerinin öğrenilmesinde Türkçe´nin bir engel olduğunu düşünüyordum. Ama zamanla öğrendim ki bu böyle değilmiş. Yani kendi ana dilini bilmeyenler başka dilleri öğrenmekte güçlük çektikleri gibi okul içi başarıları zayıf kalmaktadır. Belediye Başkan yardıcılığı döneminde uyumla ilgili çalışmalarda Türkçe´ye de büyük önem verdik. Mutlaka ama mutlaka çocuklarımız kendi ana dillerini öğrenmelidirler. Sizlerde buna katkı yapmalısınız. Bu yönde çalışma yapanları tebrik ediyorum´´.

 

Spor ırkçılıkla mücadele için çok önemli bir araçtır. 04/09/2005emirdag.com.tr Emir Kır

 

Gerçek bir spor adamı olan Emir Kır, sporu her alanda değerlendirerek en küçük yaşta olanlarla en yaşlı olanlara kadar çok yönlü sportif aktivitelerin hep destekçisi olmuştur. Spor, Bakan Emir Kır için ırkçılıkla mücadele de önemi bir araçtır. Kendisi bu doğrultuda organize edilen her türlü etkinliğe elinden gelen katkıyı yapmaktadır.

´´Brüksel bölgesinde ´´ırkçılıkla mücadele için spor´´ adlı bir etkinlik için Bakan Emir Kır şu sözleri söylemiştir:

´´Bu gün güzel bir gün yaşıyoruz. Minik yürekler ve onların velileri yeşil sahalarda ırkçılığa ayrımcılığa ve dışlamaya karşı çıkmaktadırlar. Bu minik kramponları sahada görünce son derece duygulandım. Bunların çoğu Belçika´yı artık vatan bellemiş ailelerin çocuklarıdır. Hepsi farklı ülkelerden gelmişler, ama bir aradadırlar. Hepsi bir meşin yuvarlağın arkasından temiz duygularla hepbirlikte koşuyorlar. Bu çok güzel bir şey. Bu görüntüyü, bu anlayışı devam ettirmeliyiz.´´

 

Brüksel´de yüzme havuzları yenileniyor. 06/10/2005

 

Brüksel Hükümeti Devlet Bakanları Emir Kır ve Pascal Smet öncülüğünde Başkent Belediyelerinden Ganshoren, İxelles, Molenbeek, Bruxelles Ville, Saint-Gilles ve Schaarbeek belediye sınırları içersindeki 6 yüzme havuzu için 3 yıllık bir yatırım planı kabul edilmiştir.

 

Bakan Emir Kır´dan spora katkı:

 

Brüksel Hükümetinin spordan sorumlu olan Bakanı emir Kır Brüksel Bölgesinde spor alanında bir çok yeni projeye imza atmış bir bakan olarak da oldukça dikkat çekmiştir.

Öncülüğünü yaptığı yatırımlar rasında 6 farklı Belediyenin yüzme havuzlarının yenilenmesi, her türlü hava şartlarında sorunsuz kullanılabilecek olan sentetik futbol sahalarının kurulması, belediyelere  yeni kapalı spor salonlarının kazandırılması gibi konuları gündeme getirebiliriz.

Bakan Emir Kır´ın kendiside bir spor adamıdır. Boks sporuna meraklı olduğunu ve bir dönem gayet ciddi bir şekilde boks antremanlarını takip ettiğini biliyoruz. Emir Kır ayrıca uzun yıllar futbol oynamıştır. Kendisi spor etkinliklerinde bir araya geldiğimizde İstanbul 76 ve Anatolia 95 klüplerinde yaşadığı güzel anıları zaman zaman sitayişle anlatır. Emir Kır son 4 yıldır Atatürk Kupalarına katılarak hep Brüksel´li gençlerle birlikte olmuştur. Emir Kır gençliğe ve spora hiç bir ayırım yapmadan her kesime elinden gelen katkıyı yapmaya çalışıyor. Kendisi sporun toplumsal uyum için çok önemli bir araç olduğunu sürekli söyleyenlerden birisidir.

Emir Kır´ın spor konusunda en son yaptığı öneri ise Brüksel´e bir güreş takımının kurulması ile ilgili girişimidir.

Kısaca gerçek bir spor adamı olan Bakan Emir Kır´ın spor alanında topluma ve gençliğe yaptığı katkılar övgüye ve takdire layık bir düzeydedir.

 

Emir Kır´dan kültürel etkinliklere katkı: .

 

Emir Kır bugüne kadar bir çok kültürel etkinliğe katılmış ve bizzat katkıda da bulunmuştur Brüksel´de geçtiğimiz ay organize edilen ´´Türk Günü´´ etkinlikleri buna en canlı örnek olarak gösterilebilir. Bakan Emir Kır ´´Türk Günü´´ etkinlikleri öncesi ve sonrası tüm süreçte bulunarak organizasyona maksimum katkıda bulunmaya çalışmıştır.

 

Bakan Emir Kır Sakarya-Açelya yayla şenliklerinde

 

Özel dostluklara büyük önem veren Bakan Emir Kır geçtiğimiz yıl Sakarya´dan gelen davet üzerine bizleri Açelya yaylasında onurlandırmıştır. Emir Kır yayla şenlikleri için yurtdışından ve Türkiye´nin bir çok farklı yerine göç eden ve şenlikler dolayısı ile her yıl Temmuz ayında bir araya gelen binlerce vatandaşa hitap etmiştir. Oldukça duygu yüklü bir konuşma yapan Bakan Emir Kır bir Türk kökenli işçi çocuğu olarak yaban ellerde bugünlere gelene kadar neler yaşadıklarını ve bugün için elde edilen başarıları anlattıSakarya Ticaret Odasının davetlisi olarak Adapazarı´na gelen ve dostları ile beraber olan bakan Emir Kır Açelya yayla şenlikleri dönüşü birde çok tehlikeli bir kaza geçirdi.  Bakan Emir Kır ve beraberinde bulunan konukları oldukça yüksel ve engebeli yayla yollarından kasabaya taşırken aracın iki lastiği bir anda patlamış ve uçurumun kenarında son anda durabilen usta şoför Osman Oktay büyük bir faciayı son anda önlemişti.

Add comment