Yazar SaraçHuriye Saraç,  1930 yılında Emirdağ İlçemizin Aslanlı Köyünde doğdu.Küçük yaşlarda annesini kaybetti. Beş küçük kardeşiyle üvey anne hayatlarına eklendi. İkide üvey kardeşi oldu. O yıllarda 3 yıl olan ilk öğrenimini 1941 yılında girerek 1944 yılında tamamladı. 1944 Yılında başladığı Çifteler Köy Enstitüsünü (Şimdiki Mahmuiye Anadolu Öğretmen Lisesi) 1950 yılında tamamladı. 1951 Yılında ilçemizin Ekizce köyünde öğretmenlik görevine başladı.
Lakin taihsizlikeri bu yıllarda başladı. Bir ağa tarafından kaçırılır.Ağanın elinden kurtulur ama  mesleğinden uzaklaştırılır.Defalarca başvursada öğretmenlik görevine dönemez. Ağabeyi tarafından bir radyo tamircisiyle evlendirilir.  Erkek bir evladı olur. Anlaşamadığı kocasından ayrılarak, 1955 yılında tekrar Bakanlık atamasıyla öğretmenlik görevine başlar. 35 Yaşında malulen emekli olarak yurt dışına çocuğunun geleceğini kurtarmak amacıyla işçi olarak gider. Yıllarca çalışır.
Image
1985 yılında kaybettiği babasına verdiği söze karşılık 2000 li yılarda hayatını yazmaya başlar. Halen Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşamını devam ettirmektedir. 28 Nisan 2008 tarihinde 3. cildini çıkarttığı yaşam hikayesi Huriye Saraç uzun yıllar konuşulacağa benziyor. Babasının kendisine verdiği isimle  "Öğretmen Benisa" ana ismiyle çıkartığı romanları;
Image
1.Kitap  Kayayı Delen Tohum.

2.Kitap  Sevgiyle  Işır Yaşamak.
3.Kitap Adanmış Aydınlık.
Kendisine yayın hayatında başarılar diliyoruz.
Image