Köy Muhtarı: BATTAL EKSİK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

4613102

Cep Telefonu:

05466567605


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2013

2000

382

784

1997

769

İle Uzaklığı:

102 km

İlçeye Uzaklığı:

32 km

Sağlık Evi
Var / Faal Değil
Sağlık Ocağı
Yok

İlköğretim Okulu
Var / Faal Değil
Taşımalı Eğitim Yapılıyor

PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Yok

Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Var

 

Tarihi

 Köyün adının aynı eşraftan, aynı aşiretten anlamında kullanılarak günümüze geldiği bilinmektedir.

 

Eşrefli köyü Davulga beldesinden ayrılmıştır. Köy halkı Uzun Hasan'ın Fatih Sultan Mehmet'e yenilgisiyle Azerbaycan'ın Gence şehrinden Kars Yaylası'ndan Anadolu içine gelmişler Yozgat yöresinde bir kısmı kalmış diğer kısmı da Emirdağ'a gelmiştir. Burada yaşayanlara Karabağ Tükmenleri de denir.

 

Kültür

 

Köyün etli basması, sarması, yeşil pancarı, karabağ insanı ve Çalgıcı Halil Çalık'ı meşhurdur. köydekış geceleri arabaşı akşamları düzenlenir köyde gelmiş geçmiş enbüyük şair: SENEMOĞLU SOFU TAHİR YAŞAMIŞTIR. Tahir YILDIRIM aslen Bademli köyünden olup 1948 yılındaki toprak reformuyla Eşrefliye yerleşmiş ve Eşrefli damadıdır. Hacı mehmet oğullarının kızı Senem hanımla evlenmiş ve Senem hanımdan Ali ve Ahmet olmak üzere iki çocukları olmuştur. Senemoğlu Tahir hoca hazırcevaplılığıyla bilinir.

 

Coğrafya

 

Afyonkarahisar iline 102 km, Emirdağ ilçesine 32 km uzaklıktadır.Köyümüz yunağa 30 sivrihisara 30 polatlıya 40 km uzaklıkta olup Afyon ,Ankara, Eskişehir ve Konya illerinin orta noktasındadır.

 

İklim

 

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

 

Ekonomi

 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy çiftçisinin yarıdan çoğu pancar ekmektedir. son yıllarda yurt dışınada gidenler bulunmaktadır. Ayrıca genç nüfus Eskişehir'e gidip iş bulmakta ve oraya yerleşmekte dolayısıyla köyde birçok ev boş kalabilmektedir. ancak aylık olarak köy ziyaret edilir.Yaşlılarımız kış aylarında köy beklerken gençlerimiz aileleriyle birlikte şehirde çocuk okutmaktadır.

 

Muhtarlık

 

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

 

    2004 - Ahmet Özer

    1999 - Ramazan Çelik

    1994 - Ramazan Çelik

    1989 - Osman Çobanoğlu

    1984 - Veli Eksik

 

Altyapı bilgileri

 

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktu ancak [2007] yılında yapıldı. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama doktor ve hemsıre olmadı ıcın kullanılmamaktadır . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adsl vardır.


Köyümüzden görüntüler
ImageImage
ImageImage
ImageImage
ImageImage
ImageImage
Image
Image