(Topağev ya da Türkmen Çadırı) göçerler tarafından yaygın olarak kullanılan, üstü keçe kaplı taşınabilir çadır türü barınağıdır.
İskeleti, kabuğu soyularak kurutulmuş genç çam ağaçlarından yapılır. İskeleti oluşturan ağaçlar, kolon adı verilen örme iplerle birbirine bağlanır. Üzeri koyun yününden yapılan keçe ile örtülür. Keçenin özelliği nedeniyle kışın soğuğa yazın sıcağa dayanıklı olup, çok kısa sürede sökülüp takılabilmektedir. Çatısı kubbe biçiminde olup, destek gerekmemektedir.

Topakev benzeri görev gören ve aynı topluluklarda kullanılan "Karaçadır" ve "Alayçık (Aleyçik/Alaycık)" adı verilen barınaklar da kullanılmaktadır. Bu iki barınağında Topakev ve birbirine göre benzerlikleri ve farklılıkları vardır. Topakev keçeden yapılan daha detaylı bir çadır olup, aleyçik ise kamış ve sazlardan yapılmaktadır. Yayla geleneğini sürdüren konar göçerlerden maddi durumu iyi olanlar topakev kurarken diğerleri aleyçiği tercih etmişlerdir. 2011 Yılında Emirdağ Simgesi olan topakeve açılan davayı kazanmıştır.

Tarihi belgelerde  Emirdağ dahilinde ,1 camii şerif,2 mescit yine bazı kayıtlarda 3 camii şerif bulunduğu yazmaktadır.Bu camiler;Çarşı,Eskikaçerli ve İncili’dir.
Çarşı Camii : Emirdağ’ın Muslucalu nahiyeliği döneminde 1750 yılında inşa  edilmiştir.1902 yılında yıkılıp aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1965 ve 2011 yıllarında  genel onarımdan geçirilmiştir.
Çarşı Camii 500 m2 olup 1060 m2 bahçesi  bulunmaktadır.Bahçe içindeki tarihi şadırvan yıktırılmıştır.Çarşı Camiin levhasında 1902’de yapıldığı yazılıdır ki,bu yukarıda belirtildiği üzere yeniden inşa edildiği tarihtir.
 
 Eskikaçerli Camii : Kaçerli, Emirdağ’ın en eski mahallesi olup Muslucalu nahiyesi döneminde kurulmuştur.Kaçerli (Kacerli) adı Kaçar Türkmenlerinden gelmektedir.Bunun belgesi,III. Ahmet’in Rakka Beylerbeyi’ne yazdığı fermanda olup ‘’Bozulus Türkmenlerinden Muslucalu cemaatinden Çilli, Öşili (Evşili), Kaçarlı, İncili, Hacı Fakılı, Caberli...

Alt Kategoriler

Güvenlik Sistemleri

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework