Active ImageE-posta kullanmaya başlamak, CV yazma kurallarını çaktırmadan değiştirdi. Video CV'lerin neler getireceğini ise şimdiden söylemek güç.

E-posta ile CV gönderme veya kariyer sitelerinde iş arama yaygınlaşmadan önce CV’ler tek sayfa kaliteli kağıtta etkileyici bir görsellikle sunulurdu. Tabii bu “hamili kart yakınımdır” ve “amcası sizin dükkanda çalışsın bizim çocuk” uygulamaları için geçerli değildi.

Kaliteli ve kırışık olmayan bir sayfa kağıda en etkileyici biçimde dolma kalem veya daktilo ile yazılan özgeçmiş (o zaman CV yerine bu terimi kullanıyorduk), iyi bir pozisyon için zorunluluktu. Kağıt, zarfın içine açıldığında ön sayfa ve yazılar düz gelecek şekilde özenle katlanarak zarfa yerleştirilirdi. Kağıt üçe katlanarak uzunca bir zarfa yerleştirilirdi.

Sitelerin geniş bir veri tabanı üzerinde çok çeşitli kriterlere göre filtreleme yaparak iş ve eleman bulma yöntemleribir tarafa e-postanın CV’lerin yapısında yarattığı değişim muazzam. Öncelikle tek sayfa zorunluluğu ortadan kalktığı için iş başvurusu yapanlar bitirdikleri okulları ve kariyer geçmişlerini altalta yazıp işi toparlamıyor; nitelikleri kadar beklentilerini de dile getirmek için yeterli yere sahip oluyor. Tek sayfada kalınmaması, cep telefonu ve e-posta adresleri ile genişleyen iletişim bilgilerine de yeterli yerin bulunmasını sağlıyor.

VİDEO CV’LERİN YOLU AÇIK

E-postanın hayatımıza girmesiyle yaşanan bu görünmeyen ancak muazzam değişimin bir benzerinin ve hatta daha şiddetlisinin anlık mesajlaşma yazılımlarındaki gelişmelere paralel olarak ortaya çıkması şaşırtıcı olmayacak. Görüntülü görüşme seçeneğinin gelişmesine bağlı olarak dizüstü bilgisayarlarda yaygınlaşan ve çözünürlükleri yükselen webcam’lerle yapılan kayıtlar, elektronik ortamda CV’lerin yeni biçimi olmaya aday.

Gülünesi örnekler de ortaya çıkmakla birlikte internet üzerinde video CV bankalarının gelişmesi bekleniyor. Bunun nedeni sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçerken yazılı olarak sıralanan beceriler kadar iletişim gücünün de önemli bir etken olarak ortaya çıkması. Gülünesi örnekler olarak nitelenenleri ağırlıkla CV konusunu abartarak işi kısa filme vardıranların ortaya çıkardığı yapıtlar oluşturuyor. OSCAR için değil, iş için başvuru yapıldığının unutulmaması gerekiyor.

ABD’de gelişmeye başlayan video ile iş başvurularında, WorkBlast.com ve ResumeBook.tv gibi bu servisi veren internet sitelerinden faydalanıldığı gibi video paylaşım sitelerine yüklenen görüntülerin linkinin doğrudan iş istenen işverene gönderilmesi de bir yöntem olarak ortaya çıkıyor. Video ile başvuruda giyim ve görünüm de dikkat edilmesi gereken unsurlara eklenirken geri dönüş için verilen e-posta adresinin garip veya uygunsuz olmaması etkili bir video hazırlamaya karşın gol yemeyi engelliyor