04 Nisan 1962 Emirdağ ilçesine bağlı Suvermez köyün de doğdu. Babası, Suvermez köyü eski muhtarı Ali Demir,  annesi Yıldız Demir hanımdır.
Evli ve 4 çocuk babasıdır. İlkokulu Suvermez köyünde, orta ve lise öğrenimini Emirdağ Lisesi’nde tamamladı. Liseden mezun olduğu 1980 yılında Almanya’ya gitti.
Hannover Teknik Üniversitesinde Makina ve Ekonomi bölümüne devam etti. Ancak eğitimini yarıda bırakarak Continental Lastik fabrikasında işe başladı. 1990’da başladığı işinde gayret ve çalışkanlığı ile 1994’de iş yeri temsilcisi seçildi. 2002’den beri aynı görevde büro işlerinde çalışmaktadır. 10 yıldan beri Almanya Endüstri  Maden Kimya ve Enerji Sendikası yabacılardan sorumlu komisyon üyesi olarak görev yapmaktadır.
Türkiye’de Lastik- İs Sendikası’yla  ortak çalışmalar yaptı.
25 yıl Diyanet İsleri’ne bağlı Türk İslam Birliği DİTİB’te yöneticilik yaptı.  Son olarak Aşağı Saksonya Eyaletin’de DİTİB derneklerinin  genel sekreterliğini görevinde bulundu. Türk ve Alman siyasi ve dini kuruluşlarında  kültürel çalışmalara ön ayak oldu. Almanya’daki Türk derneklerine sosyal ve kültürel konularda danışmanlık yaptı. Eğitim konusunda Alman ve Türk yetkilileri nezdinde çalışmaları vardır.
Soma maden kazasında Almanya’da  yardım komitesinde görev aldı.  Çocuklarından üçü Alman Üniversitelerinden mezun oldular. Büyük oğlu Tayfur ve kızı Sümeyra ekonomi-bilgisayar, ortanca oğlu Ali makine mühendisliğinden, mezun olarak iş hayatına atıldılar. Küçük oğlu Selim Volkswagen ’de ustabaşı  tekniker olarak yine Almanya’da çalışmaktadır.
Almanya Türk diasporası tarafından çok sevilen ve onların her zaman yanında ve yardımında bulunan Demir, Türk bürokratlarınca sayılan ve danışılan bir kişidir.